Tak zwany „kosmiczny pociąg” znów pokona podniebną trasę. Chodzi o 60 satelitów Starlink, czyli niewielkich rozmiarów satelity komunikacyjne, z których na orbicie powstaje „megakonstelacja” firmy SpaceX.
10 maja wieczorem fani nocnego nieba będą mieli okazję zobaczyć przelot tak zwanego „kosmicznego pociągu”. Satelity firmy SpaceX, które go tworzą, w niedalekiej przyszłości, mają zapewnić dostęp do szybkiego Internetu niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.
– Będziemy mogli mieć Internet w jakości światłowodowej tak w dużych miastach, jak i w totalnej dziczy – na Saharze czy na szczycie Mount Everestu. Ale żeby to zrobić, trzeba umieścić na orbicie okołoziemskiej kilkanaście tysięcy satelitów. Co jakiś czas wysyłane są kolejne paczki, zawsze po około 60 sztuk – mówi popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
Gdy takie satelity umieszczone są na orbicie, przez kilka pierwszych tygodni podróżują w miarę blisko siebie.
– Z czasem rozsuwają się po całej orbicie, ale w pierwszych tygodniach wyglądają jak ciąg 60 punkcików lecących przez niebo jeden za drugim, stąd nazwa „kosmiczny pociąg” – dodaje Wójcicki. – Jeden z takich kosmicznych pociągów, czyli satelity Starlink, określane numerkiem L24, jest teraz widoczny z Polski na niebie wieczornym i przelatuje po takiej trajektorii, że możemy go zobaczyć z dowolnego miejsca w naszym kraju w naprawdę dobrych warunkach.
10 maja taki przelot będzie można zaobserwować tuż przed godziną 22:00. – Rozpocznie się on o 21.58 pojawieniem się nad zachodnią częścią nieba 10 takich satelitów, lecących jeden za drugim. Będą poruszały się praktycznie nad centrum Polski, więc wszyscy zobaczymy jak kierują się wysoko nad naszymi głowami. Później nastąpi 6-, 7-minutowa przerwa, a za nią pojawi się kolejnych 50 elementów „kosmicznego pociągu”, które będą również leciały z zachodu na wschód – wyjaśnia Wójcicki.
Cały przelot potrwa około 15 minut.
Jeśli ktoś nie będzie mógł zobaczyć przelotu tych satelitów osobiście, może śledzić transmisję Karola Wójcickiego na jego facebookowym profilu „Z głową w gwiazdach”. Początek o 21:45.
ElKa / opr. ToMa
Fot. www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach