Lubelscy pływacy punktowo najlepsi w Polsce

1619978024980 2021 05 02 235456

Z 13 medalami zakończyli pływacy AZS-u UMCS-u mistrzostwa Polski rozgrywane w Lublinie. W ostatnim dniu zawodów  brązowy krążek wywalczyła sztafeta kobiet 4×100 m stylem zmiennym kobiet w składzie: Laura Bernat, Martyna Piesko, Wiktoria Samuła i Wikitoria Czarnecka.

W sumie w trwających od środy zawodach gospodarze zdobyli: 2 złote, 5 srebrnych i 6 brązowych medali, co dało im 6 miejsce w klasyfikacji. Najlepsza Juvenia Wrocław też zdobyła 13 krążków, ale aż 7 złotych.  AZS UMCS zajął za to pierwsze miejsce w klasyfikacji open – a więc punktowej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu – dzień ostatni

W ostatnim dniu pływackich mistrzostw Polski w Lublinie Jan Kozakiewicz ustanowił nowy rekord kraju na 50m stylem klasycznym. Już w porannych eliminacjach zawodnik Legii Warszawa pokonał dystans w 27.17 sek, a w popołudniowych finałach poprawił ten wynik o kolejnych 0.06 sek. – W wyścigu na 50 metrów buzuje taka adrenalina, że ciało się samo regeneruje – mówił po finale.

Zawodnikom AZS-u UMCS-u Lublin nie udało się dziś zdobyć medalu w indywidualnych konkurencjach. W rywalizacji na 1500 m stylem dowolnym czwarta była Klara Kowalska, która o ponad 20 sekund pobiła rekord życiowy. – Spodziewałam się, że poprawię mój wynik, ale nie, że aż o tyle.

– W Olsztynie przegraliśmy młodzieżową punktację. Tu dokonaliśmy pewnych zmian taktycznych w rozstawieniu, ale zabrakło nam złotych medali – mówi trener pływackiej sekcji AZS-u UMCS-u, Jacek Kasperek. – Uciekały nam, bo nie mogliśmy obstawić sztafet najlepszymi zawodnikami, którzy koncentrowali się na startach kwalifikacyjnych do Tokio. W tych sztafetach startowali inni zawodnicy.

Podczas lubelskich zawodów żadnemu z reprezentantów AZS-u UMCS-u Lublin nie udało się zdobyć indywidualnej kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Kolejną okazją do walki o paszport do stolicy Japonii będą rozpoczynające się za tydzień mistrzostwa Europy w Budapeszcie.

Pewna startu w Tokio jest już Laura Bernat z AZS-u UMCS, która minimum wypełniła już pod koniec marca.