O nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych w medycynie rozmawiali członkowie Rady ds. Cyfryzacji działającej przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Jednym z tematów było utworzenie lubelskiego centrum cyfryzacji medycyny.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obrady Rady ds. Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
– Centrum pozwoli za pomocą nowoczesnych technologii archiwizować dane medyczne, ale także stosować takie kierunki jak telemedycynę i teleporady – mówi rektor uczelni, profesor Wojciech Załuska: – Nowe, technologiczne urządzenia, które pozwolą identyfikować pewne schorzenia również na odległość. To dotyczy całego naszego regionu. Zaczynamy od ścisłego kontaktu z wszystkimi jednostkami, po to, żeby szybciej identyfikować pewne schorzenia i szybciej leczyć pacjentów.
– Wschodnie Centrum Medycyny Cyfrowej, które powstałoby tutaj, w Lublinie, rozwijałoby medycynę cyfrowa, ale również prowadziło transformację w tym kierunku – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa: – Może być kołem zamachowym gospodarki. A z drugiej strony, społeczeństwo regionu lubelskiego, nie tylko w dużych miastach, a również w mniejszych miejscowościach, ten dostęp do lekarzy specjalistów, do usług wysoko specjalistycznych byłby większy. Zarząd województwa lubelskiego na pewno będzie wspierał te działania Uniwersytetu Medycznego i szpitali, jednostek medycznych – chociażby w nowej perspektywie finansowej są tego typu środki. Zdrowe społeczeństwo, medycyna cyfrowa to jeden z priorytetowych kierunków jeżeli chodzi o innowacyjne kierunki rozwoju regionu.
– Możemy stworzyć całe centrum cyfryzacji po to, żeby poprawić przede wszystkim proces diagnostyczny, proces terapeutyczny, proces dostępności do lekarzy wszystkich specjalności – mówi prof. Dorota Krasowska, prorektor ds. osobowych i rozwoju kadry Uniwersytetu Medycznego: – Przede wszystkim, żeby pomóc ludziom, szczególnie z różnych grup społecznych, na przykład osobom starszym, niepełnosprawnym czy osobom z obszarów wiejskich w dostępności do lekarza specjalisty i przede wszystkim, żeby poprawić proces diagnostyczny w obszarze chorób, które nie wymagają zwłoki diagnostycznej, szczególnie w obszarze chorób onkologicznych, zarówno chorób dotyczących skóry, jak i w innych dziedzinach onkologicznych.
– Chcemy być pionierem w skali całego kraju, dlatego już od kilku miesięcy rozwijamy aktywność Rady Cyfryzacji na naszym uniwersytecie, która współpracuje z urzędem marszałkowskim i z uniwersytetami z całego regionu w tym celu, żeby rozwijać cyfryzację jako strategię – mówi prof. Robert Rejdak z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
– To jest idea, która ma prowadzić do tego, żeby nastąpiła symbioza, żeby w sposób zintegrowany mógł zostać wygenerowany efekt synergii dzięki połączeniu wysiłków specjalistów reprezentujących różne obszary, z wykorzystaniem wspólnego narzędzia, wspólnej metodologii: metodologii cyfrowej – mówi Marek Niezgódka, przewodniczący Rady Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Tak, żeby to nie były oderwane od siebie działania, a żeby to stanowiło rodzaj nowego spójnego systemu, który będzie przełamywał istniejący ciągle obyczaj podziału na poszczególne szuflady, poszczególne obszary ochrony zdrowia. Tymczasem bardzo często terapia skuteczna polega na tym, że się łączy metody specyficzne dla kilku obszarów medycyny.
Aplikacja dotycząca utworzenia centrum cyfryzacji została złożona do Ministerstwa Zdrowia. Centrum cyfryzacji powstanie we współpracy z innymi uczelniami.
LilKa (opr. DySzcz)
Fot. Iwona Burdzanowska