„Lublin staje się stolicą start-upów Polski Wschodniej”. Trwa piąty Demo Day

projekt bez tytulu 20 1024x356 2021 05 31 184237

Innowacyjne pomysły na biznes w takich dziedzinach jak IT, medycyna czy smart city prezentują start-upy działające w ramach Platformy Startowej Unicorn Hub.

Prezentacjom przysłuchują się eksperci, a także przedstawiciele między innymi z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

– To już piąta runda inkubacji start-upów. Możemy się pochwalić, że spółki nie tylko otrzymały dofinansowanie, ale także z sukcesem wchodzą na rynek – podkreśla managerka do spraw rozwoju w Unicorn Hub, Agata Koprowska. – Mamy szereg start-upów medycznych. W tym momencie inkubowaliśmy start-up, który proponuje bezinwazyjną metodę pomiaru cukru w przypadku osób chorych na cukrzycę. Są też start-upy zajmujące się zastosowaniem innowacyjnych metod w kosmetologii, można tu wymienić używanie nowych receptur czy choćby innowacyjną metodę weryfikacji jakości wzroku u noworodków. Pomysłów jest naprawdę dużo z różnych branż.

– Zajmujemy się budową urządzenia i oprogramowania, które będzie dla fizjoterapeutów tym, czym stał się rentgen czy aparaty USG dla lekarzy – mówi przedstawiciel firmy Iniphy. – Nasze rozwiązanie, dzięki prostocie i przystępnej cenie, ma szansę stać się pierwszym na świecie powszechnie używanym urządzeniem do diagnostyki fizjoterapeutycznej. Opracowaliśmy skaner 3D, który potrafi wykrywać zaburzenia kształtu ciała z milimetrową precyzją oraz zmierzyć zmiany postawy ciała niewidoczne gołym okiem. Współczesna fizjoterapia jest tam, gdzie była medycyna w XIX wieku, kiedy to lekarz musiał polegać na swoim dotyku, wzroku i słowach pacjenta. Iniphy wprowadza fizjoterapię w XXI wiek. Rozwiązuje największą bolączkę fizjoterapeutów na całym świecie, czyli brak narzędzi diagnostycznych.

– Opracowujemy innowacje w diagnostyce medycznej, w szczególności pod kątem detekcji istotnych terapeutycznie substancji biochemicznych w płynach ustrojowych innych niż krew. Aktualnie opracowujemy rozwiązanie pozwalające na detekcję poziomu glukozy w ślinie – opowiada przedstawiciel firmy IQ Biozoom.

– Mamy platformę BIMproQr. To start-up polsko-singapurski, który wdraża już swoje rozwiązanie i łączy deweloperów azjatyckich oraz producentów z Polski, by umożliwić zakup polskich materiałów budowlanych – mówi Agata Koprowska. – Platforma ma za zadanie połączenie tych deweloperów z Singapuru, którzy chcą nabyć produkty z krajów Unii Europejskiej. W Singapurze są to produkty uznane za bardzo dobre jakościowo. To specyficzny start-up, ponieważ jest to tzw. odwrócony marketplace. To właśnie deweloperzy zgłaszają swoje zapotrzebowanie. Z tego, co wiem, już nawiązali współpracę choćby z takimi podmiotami jak Paradyż.

– Naszym produktem są biodegradowalne opatrunki hydrożelowe – mówią absolwentki inżynierii biomedycznej, reprezentujące jeden ze start-upów. – Jedną formą będzie hydrożel, na którym położona będzie biodegradowalna folia. Drugą koncepcją są opatrunki zastygające na skórze. Po spełnieniu swojego zadania mogą być rozpuszczone w wodzie, co jest bardzo ważne dla ochrony środowiska.

– Pragniemy zaoferować rozwiązanie, które pozwoli dostawcom karm zaoszczędzić nawet 30 procent kosztów prowadzenia firmy na obsłudze klienta poprzez automatyzację sprzedaży karmy – mówi przedstawicielka jednego ze start-upów. – Dzięki naszemu rozwiązaniu sprzedawcy nie będą musieli konsultować klientów. Wszystko zostanie zautomatyzowane, w związku z czym skróci się ścieżka i zostaną dokonane oszczędności związane z obsługą klienta.

– Dzisiaj piąty Demo Day i piąta prezentacja innowacyjnych pomysłów przedsiębiorców z całej Polski Wschodniej – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Lublin staje się stolicą start-upów Polski Wschodniej. Jesteśmy bardzo zadowoleni i wspieramy te inicjatywy. Innowacje są bardzo ważne. Rozwój innowacyjnych produktów, usług i spółek jest bardzo istotnym elementem w rozwoju województwa lubelskiego. Cieszymy się, że to właśnie tutaj, w Lublinie, te pomysły mają szansę zaistnieć, a potem liczyć na dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pomysły  prezentowane są w formule online na platformie Zoom w godzinach 9.00- 17.00. Wydarzenie potrwa do jutra (1.06).

Łącznie o swoich rozwiązaniach opowie 36 spółek.

LilKa / opr. WM

Fot. unicornhub.pl

Exit mobile version