Matury 2021. Czas na egzaminy

pm matura 080620 028 2021 05 04 070707

We wtorek 4 maja rozpoczynają się matury. 21 tysięcy abiturientów przystąpi do egzaminu dojrzałości w województwie lubelskim.

Po raz pierwszy matury będzie zdawało około 16,8 tysiąca osób. Dla innych będzie to kolejny termin. Powtórnie matury zdają osoby, które nie uzyskały wymaganej liczby punktów, albo takie które chcą poprawić wynik.

Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9.00 i 14.00. Zgodnie z harmonogramem CKE w pierwszym dniu matur rano przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej.

W całej Polsce egzamin napisze 271 tysięcy tegorocznych absolwentów i 96 tysięcy osób, które chcą poprawić wyniki z lat ubiegłych.

Matury będą przebiegały w reżimie sanitarnym, tak jak rok temu. Maturzysta musi przystąpić do trzech pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Chętni mogą przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Ze względu na pandemię koronawirusa i wielomiesięczne zdalne nauczanie, w tym roku maturzyści nie muszą zdawać egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Chętni jednak mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Nie będzie też matur ustnych, ale jak mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, będą je zdawały osoby, które potrzebują takiego egzaminu w trakcie rekrutacji na zagraniczne uczelnie. W sumie w kraju przeprowadzone zostaną 842 egzaminy ustne. Najpopularniejszy z nich jest z języka angielskiego.

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny będzie przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 roku, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc. w zależności od przedmiotu) określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Jak mówi Marcin Smolik, podobnie jak w ubiegłym roku, dla tych, którzy ze względu na kwarantannę lub izolację nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, jest wyznaczony termin dodatkowy w czerwcu. – Zdarzały się takie sytuacje, że zdający rozpoczął zdawanie egzaminu maturalnego w maju, przystąpił do egzaminu z dwóch przedmiotu, a kończył zdawanie tego egzaminu w czerwcu, bo wydarzyło się coś, co spowodowało, że trafił na kwarantannę, bądź był objęty izolacją. W tym roku będzie tak samo – dodał Marcin Smolik.

Matury potrwają do 20 maja, a terminy dodatkowe będą od 1 do 18 czerwca.

Czas trwania egzaminów pisemnych – tak jak w latach ubiegłych – zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na rozszerzonym – 180 minut.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. 

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca 2021 roku. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się od niego odwołać. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa. Zgodnie z przepisami każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

Maturzysta, który nadal kwestionuje wynik, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek taki należy złożyć w siedem dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów. Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w OKE. Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać maturę dopiero za rok.

MaG / RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version