Według wstępnych szacunków 40 miliardów złotych ma trafić do województwa lubelskiego w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jak poinformował w Biłgoraju wicemarszałek województwa Michał Mulawa, 2 mld z nich dostanie powiat biłgorajski.
– To środki finansowe na duże przedsięwzięcia infrastrukturalne, inwestycje w służbę zdrowia czy wsparcie dla przedsiębiorców – mówił wicemarszałek Michał Mulawa. – To bardzo ważne inwestycje. W kontekście powiatu biłgorajskiego należy zdecydowanie podźwignąć służbę zdrowia. To też środki na rozwój kolei i budowę obwodnic, bardzo potrzebnych na terenie regionu. Mówię tu między innymi o budowie obwodnicy Tarnogrodu czy potężnej inwestycji, jeśli chodzi o obwodnicę Biłgoraja.
CZYTAJ: „To inwestycje i wsparcie dla rolnictwa”. Hrubieszowscy samorządowcy o Funduszu Odbudowy
– Lista inwestycji o jakie chcemy wnioskować jest bardzo długa. Liczymy, że przynajmniej część z nich zostanie wsparta z Krajowego Planu Odbudowy – mówi starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Mówimy tu o modernizacji basenu w Biłgoraju, autodromu i toru kartingowego. Drogi cały czas wymagają dofinansowania. Środki mogą trafić też na budowanie nowych ścieżek rowerowych. Oczywiście najważniejszą kwestią w powiecie jest modernizacja szpitala.
Krajowy Plan Odbudowy będzie podstawą otrzymania pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. W środę Sejm przyjął ustawę dotyczącą ratyfikacji unijnego funduszu, który uruchomiony ma być w latach 2021-2027.
CZYTAJ: Sejm za ratyfikacją Funduszu Odbudowy
– Środki mają trafić do różnych gałęzi przemysłu. Dla Lubelszczyzny szczególnie ważne jest wsparcie dla rolnictwa planowane z tych środków – mówiła poseł Beata Strzałka. – To my będziemy beneficjentami największych środków skierowanych na rolnictwo. Trafią one do rolników indywidualnych w postaci dotacji i środków, które uzyskują z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Środki dadzą możliwość rozbudowania gospodarstw rolnych, ale też inwestycji w agroturystykę. Jednak jest to przede wszystkim szansa na rozwój przemysłu rolno-spożywczego i zabezpieczenie gospodarki żywnościowej.
Polska może liczyć na ponad 23 miliardy euro z Funduszu Odbudowy w formie dotacji i na ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Teraz ustawą o ratyfikacji funduszu zajmie się Senat.
Krajowy Plan Odbudowy to 770 miliardów złotych, które mają trafić do Polski z Unii Europejskiej w latach 2021-2027.
TsF / opr. ToMa
Fot. TsF