Od lipca rusza program Profilaktyka 40 Plus, który zagwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania bilansu zdrowia. „Bon zdrowotny” będzie można zrealizować w dowolnym miejscu – powiedział w piątek w Chełmie minister zdrowia Adam Niedzielski.
W piątek w Chełmie odbyła się debata o zawartych w Polskim Ładzie propozycjach w dziedzinie ochrony zdrowia.
– Bardzo cieszę się, że tutaj, w Chełmie, zainaugurujemy pierwszy taki projekt, który będzie odczuwalny przez pacjentów. Bo filozofią nowego spojrzenia na poprawianie systemu zdrowia jest właśnie perspektywa pacjenta. Pierwszy projekt, który inaugurujemy to profilaktyka dla osób powyżej 40 roku życia, który hasłowo nazywamy Profilaktyka 40+. Równie ważnym komponentem tego przedsięwzięcia jest zdjęcie limitów w dostępie do specjalistów – powiedział na briefingu minister zdrowia.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa ministra Adama Niedzielskiego
Jak wyjaśnił, program Profilaktyka 40 Plus zacznie działać od lipca. Będzie on gwarantował każdemu Polakowi w wieku powyżej 40 roku życia możliwość wykonania bilansu zdrowia. – W ramach tego programu każdy będzie mógł wykonać pakiet pomiarów dotyczących ciśnienia, postawnych parametrów wagi, wzrostu, współczynnika BMI, ale również podstawowych badań miarowości pracy serca. Oprócz tego, do tych pomiarów dodajemy pakiet podstawowych ośmiu badań: morfologię krwi, zbadanie cholesterolu, cukier i innych parametrów związanych z ryzykiem zachorowania na cukrzycę, badanie moczu, utajona krew w kale, ale również dla mężczyzn proponujemy badanie PSA, czyli badanie związane z rozrostem gruczołu krokowego – wyliczał Niedzielski.
Podkreślił, że taki „bon zdrowotny” każdy 40-latek będzie mógł zrealizować w dowolnym miejscu.
– Nie chcemy, żeby samo wykonanie badania było końcem procesu zadbania o swoje zdrowie. Chcielibyśmy, żeby to wywołało konieczność kontaktu z lekarzem, szczególnie w sytuacji, kiedy te wyniki będą niekorzystne bądź niepokojące – podkreślił minister zdrowia.
– Program Profilaktyka 40 Plus jest pomyślane jako pewna całość, gdzie wykonanie badań jest początkiem ścieżki, ale nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do tego etapu, wykonujemy ruch związany z otworzeniem dostępu do specjalistyki – poinformował minister.
Podkreślił także, że każdy powinien przyjrzeć się swojemu zdrowiu wychodząc z epidemii COVID-19. – I dlatego ten dostęp do specjalistów będzie dodatkowo służył do tego, żeby skrócić kolejki, żeby to właśnie pacjent odczuwał te dodatkowe nakłady, które na system zdrowia będziemy przeznaczali – dodał.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej
– To właśnie to hasła „odczuwalności przez pacjenta”, „pacjent w centrum uwagi tego systemu”, przyświeca temu pierwszemu projektowi, który uruchamiamy – mówił. – 21 maja w godzinach popołudniowych zostanie przedstawiane do konsultacji publicznych rozporządzenie ministra zdrowia, które definiuje szczegóły tego programu. Również, równolegle prezes Narodowego Funduszu Zdrowia udostępni zarządzenie, które mówi o bezlimitowym dostępie do specjalistów i ten pakiet dwóch aktów regulacyjnych zostanie na tydzień wystawiony do konsultacji – poinformował.
My już prowadzimy przygotowania, bo sposób dostępu będzie taki, że poprzez Internetowe Konto Pacjenta, poprzez infolinię w ramach domowej opieki medycznej, czyli tego programu, gdzie realizowaliśmy opiekę nad chorymi na COVID, nad tymi osobami, którym przekazywaliśmy pulsoksymetry – każdy będzie mógł wykonać poprzez konto, albo poprzez infolinię, ankietę i oczywiście ankieta będzie dookreślała różne ryzyka, którym warto się przyjrzeć w zakresie swojego zdrowia – powiedział Niedzielski. – Ruszamy z konsultacjami, a program rusza od lipca i z tą nową filozofią Polskiego Ładu, że pacjent jest w centrum uwagi – dodał.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski