Miał trzy nazwy, trzy lokalizacje, dziesięciu dyrektorów i tysiące podopiecznych – dokładnie 70 lat temu swoją działalność rozpoczął Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach. Dziś (20.05) z okazji jubileuszu zorganizowano korowód, w którym wzięli udział uczestnicy zajęć teatralnych prowadzonych w placówce.
Przemaszerowano od obecnej siedziby do dawnych lokalizacji ośrodka przy ulicach: Piłsudskiego i Gdańskiej.
– Nasza placówka powstała w marcu 1951 roku, ale swoją działalność rozpoczęła właśnie 20 maja – mówi Mariola Błazik, pełniąca obowiązki dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach. – Przejdziemy od obecnej siedziby placówki przy ul. Sieroszewskiego 4 poprzez ul. Piłsudskiego, gdzie mieścił się Dom Harcerza, czyli pierwsza siedziba Młodzieżowego Domu Kultury.
– Bardzo dobrze, że pamięta się o takich rocznicach. Moja córka chodziła do domu kultury na zajęcia związane z malarstwem. Były organizowane różne imprezy plenerowe. Córka była bardzo zadowolona. Jest to potrzebne, bo wyławia się z dzieci talent – mówi jedna z mieszkanek Puław.
– Zajęcia proponowane przez Młodzieżowy Dom Kultury są rozwinięciem tego, co proponuje szkoła – mówi Anna Posłuszny, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 9 w Puławach. – Tu spotykamy specjalistów. Razem z dziećmi uczęszczamy na zajęcia teatralne. Zajęcia te odbywają się w prawdziwej sali teatralnej, gdzie jest kurtyna, garderoba, światła. Od razu tworzy się atmosfera, co mobilizuje dzieci do rozwijania ich talentów. Dzięki temu mamy sukcesy, np. w konkursach recytatorskich.
– Chodzimy na zajęcia teatralne do MDK-u. Ćwiczymy tam różne łamańce językowe, uczymy się wierszy, a później odtwarzamy je na scenie. Czasem odczuwamy tremę, ale gdy powie się pierwsze słowo, to później jest już łatwo. Przebieramy się w różne stroje i wcielamy w różne postaci – opowiadają podopieczni puławskiego MDK-u.
– Przez lata przed Dom Kultury przewinęły się tysiące wychowanków – mówi Mariola Błazik. – Wychowankowie naszej placówki poszli na uczelnie artystyczne i kształcili się w dziedzinie plastyki, fotografii, teatru czy muzyki. Mamy bardzo wielu znanych wychowanków w kraju. Pani Agnieszka Pilaszewska – nasza aktorka – uczestniczyła w zajęciach. Może też dlatego, że jej mama, pani Irena Pilaszewska, prowadziła zespoły taneczne.
– Pamiętam, że w latach 60. były 42 zespoły – mówi Małgorzata Klinkosch, prowadząca zajęcia literackie w Młodzieżowym Domu Kultury. – To było coś niebywałego, że instruktorzy potrafili to wszystko ogarnąć. Działo się tak dlatego, że wtedy był to jedyny ośrodek w Puławach, który dawał możliwość rozwoju i sensownego spędzenia czasu po szkole.
– Myślę, że nasza działalność jest bardzo potrzebna. Wskazuje na to sam fakt, że taka placówka utrzymała się w środowisku przez 70 lat – mówi Mariola Błazik.
Obchody jubileuszowe ze względu na pandemię są ograniczone. W dzisiejszym korowodzie mogła wziąć udział niewielka grupa osób. Reżim sanitarny i limit uczestników dotyczy także codziennych zajęć realizowanych w placówce.
ŁuG / opr. WM
Fot. Łukasz Grabczak