W Muzeum na Majdanku w Lublinie odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy „Jedyny taki Dziennik”.
Konkurs skierowany był do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół średnich. Ich zadaniem było wykonanie ilustracji do fragmentów „Dziennika” pisanego przez 16-letnią Jadwigę Ankiewicz za kratami obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Napłynęło 200 prac. Przyznano dwa pierwsze miejsca: Jakubowi Barańskiemu z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Komornikach i Idze Biernackiej z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie.
– Trzynastoletni laureat wykonał swoją pracę techniką kolażu. Praca oddaje mroczny klimat obozu. Rysunek Igi jest pełen symboli – mówi malarka Jolanta Michalak. – Sylwetka Jadwigi, którą poznajemy po charakterystycznym uczesaniu, nie ma twarzy, ale w ten sposób mogę powiedzieć, że praca jest bardzo uniwersalna, ponieważ tutaj może każdy, ale to każdy deportowany, który trafił do obozu, może się po prostu wcielić w tę postać, bo każdy więzień przeszedł czarną drogę – tłumaczy.
Data dzisiejszego (17.05) wernisażu nie jest przypadkowa. 17 maja 1943 roku Jadwiga Ankiewicz została zwolniona z niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym przebywała od stycznia. Przez cały czas prowadziła dziennik i ukrywała go w płaszczu, ryzykując życiem. Wernisaż obył się online bez udziału laureatów.
ZAlew / opr. WT
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku FB