Na egzaminie ósmoklasisty uczniowie piszą egzamin z matematyki

osmoklasisci 250521 017 2021 05 25 104332 2021 05 26 091220

Dla ponad 360 tys. uczniów ósmych klas szkół podstawowych w środę (26.05) o godzinie 9 rozpoczął się pisemny egzamin z matematyki – druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek (25.05) uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek (27.05) będą pisać egzamin z języka obcego.

W województwie lubelskim do egzaminu z matematyki przystąpiło ponad 19 tysięcy uczniów. 

– Wyniki egzaminów są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych – mówi Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Piszą wszyscy uczniowie, ponieważ egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Liczba punktów uzyskanych na tym egzaminie w połączeniu z sumą punktów za świadectwo przekłada się na punkty brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Do godziny rozpoczęcia egzaminu nie dostaliśmy informacji, że coś w naszym województwie przebiega niezgodnie z planem.

Egzamin odbywa się w reżimie sanitarnym. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc. Ławki w salach muszą być tak ustawione, aby między uczniami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku.

– Jest spokojnie, nie mamy informacji, żeby gdzieś przeprowadzenie egzaminu było zagrożone – powiedział w środę (26.05) przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Egzamin z matematyki potrwa 100 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 150 minut.

CZYTAJ: Ósmoklasiści pisali egzamin z języka polskiego

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca.

Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

RL / PAP / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version