Niebezpieczne zabawki. Jedna trzecia z nich nie spełnia wymogów

pads 3997345 1920 2021 05 28 200000

36 procent importowanych zabawek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa – wynika z kontroli przeprowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, Inspekcję Handlową oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem wspólnej inicjatywy było niedopuszczenie na rynek zabawek, które stwarzają poważne zagrożenie chemiczne dla dzieci. 

 – Skontrolowaliśmy na granicy ponad 316 tysiecy zabawek – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny: – Z tego, niestety, co trzecia, to jest ponad 114 tysięcy sztuk, nie spełniało wymagań. Część produktów przebadaliśmy laboratoryjnie, w tym pod kątem przekroczenia dopuszczalnych stężeń ftalanów, czyli substancji stosowanych do zmiękczania plastikowych części zabawek. Najwyższy poziom wykryliśmy w piłce do skakania, gdzie dopuszczalne stężenie było przekroczone aż 370-krotnie. Aż ok. 40 procent zbadanych próbek zabawek stwarzało poważne zagrożenie chemiczne.

– Musimy zwracać uwagę na oznakowanie zabawki, ponieważ na zabawce, na jej opakowaniu lub etykiecie, najczęściej znajduje się informacja o tym dla dziecka w jakim wieku przeznaczona jest zabawka – mówi Anna Kozak, naczelnik laboratorium w Lublinie: – Na przykład zabawki, które są niebezpieczne dla dzieci najmłodszych, czyli do 3 roku życia, oznaczone są ostrzeżeniem „nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat”. Zazwyczaj temu ostrzeżeniu towarzyszy informacja z jakiego powodu ta zabawka może być niebezpieczna. Bardzo często są to jakieś małe elementy, długie linki – tego typu rzeczy, które powodują, że zabawka jest nieodpowiednia i niebezpieczna dla naszych najmłodszych pociech.

– Wybór idealnego prezentu nie zawsze jest rzeczą łatwą – mówi Grażyna Abramowicz, główny specjalista w biurze Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Lublinie: – W zasadzie powinniśmy się kierować wiekiem oraz zainteresowaniami dziecka. Natomiast gdy zdecydujemy się na konkretny prezent, należy zwrócić uwagę na oznaczenia, które zabawka powinna mieć. Należy więc poszukać informacji o produkcji zabawki, ostrzeżeniach, instrukcji użytkowania lub znaku CE. Ten znak, który zamieszcza producent, potwierdza że jego zabawka spełnia wymagania określone w przepisach.

– Jeżeli już wybierzemy tę zabawkę, należy ją obejrzeć, czy nie ma jakichś zadziorów, czy jest prawidłowo wykończona, czy krawędzie nie są ostre, czy wszelkiego rodzaju wkręty nie wystają, czy nie ma na nich jakichś zadziorów bądź ostrych krawędzi – mówi Anna Kozak: – Przy zabawkach drewnianych należy zwracać uwagę na to, czy nie ma drzazg, luźnych sęków, które mogą wypadać. Ważne są przede wszystkim etykietki i później ogólne oględziny tej zabawki, czy ona nam się nie rozpadnie w rękach.

Jak informują specjaliści, należy także zwrócić uwagę na instrukcje i ostrzeżenia, które są tam zawarte.

Na stronie uokik.gov.pl można znaleźć szczegółowe informacje na temat zabawek, które nie spełniają wymagań bezpieczeństwa. 

InYa/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version