Nocleg w lesie pod chmurką? Od dziś to możliwe. Ruszył program „Zanocuj w lesie”

trees 3294681 1920 2021 05 01 122521

Od dziś (1.05) w każdym z 429 nadleśnictw w Polsce można nocować w lesie w specjalnie wyznaczonych obszarach. Ruszył ogólnopolski program „Zanocuj w lesie”, skierowany do miłośników bushcraftu i survivalu. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie jest 25 takich obszarów.

– Takiego pobytu nie trzeba zgłaszać, ale są warunki – wyjaśnia rzecznik dyrekcji Anna Sternik. – Jeśli na nocleg na wyznaczonym obszarze zdecyduje się niewielka grupa osób, maksymalnie 9, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu, wówczas nie ma konieczności powiadamiania właściwego terytorialnie nadleśnictwa. W przypadku jednak, gdy nocleg planuję grupę powyżej 9 osób lub gdy chcemy spędzić w lesie dłużej niż dwie noce, wtedy należy uzyskać od nadleśniczego zgodę na pobyt. Pamiętajmy o zasadach korzystania z lasu jak choćby o tym, że palenie ognia możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych miejscach.

– Nadleśnictwo Biłgoraj wyznaczyło obszary leśne o powierzchni ponad 2 600 hektarów na obszarze Leśnictw Huta i Ujście  – mówi nadleśniczy Mariusz Szwed. – Nie znajduje się tam w pobliżu żadna wieś. To jest dziki teren leśny, nikt nie będzie przeszkadzał tym, którzy zechcą obcować tylko z naturą. Teren jest ciekawy zarówno pod względem przyrodniczym jak i historycznym. Przyrodniczo ten las żyje sobie bez ingerencji człowieka – to taka nasza mała Puszcza Białowieska – a ze względów historycznych to przebiega tamtędy szlak walk partyzanckich z Porytowego Wzgórza przez właśnie te tereny, w kierunku Puszczy Solskiej i dalej na Osuchy.

Mapa miejsc wyznaczonych w ramach programu „Zanocuj w lesie” znajduje się na stronie internetowej zanocujwlesie.lasy.gov.pl oraz na stronach nadleśnictw.

TSpi / TSF / GRa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version