Papież Franciszek ustanowił świecką posługę katechety. Watykan opublikował we wtorek jego list apostolski „Antiquum ministerium”, w którym napisał, że katecheta jest świadkiem wiary, mistrzem, towarzyszem i pedagogiem, który naucza w imieniu Kościoła.
W dokumencie w formie motu proprio (list papieski o charakterze dekretu powstały z inicjatywy własnej Ojca Świętego) papież przypomniał, że posługa katechety w Kościele jest „bardzo starożytna” i że według teologów o pierwszych katechetach jest mowa w Nowym Testamencie.
– Już od swoich początków wspólnota chrześcijańska doświadczała rozpowszechnionej formy posługi, konkretyzującej się w służbie mężczyzn i kobiet, którzy, posłuszni działaniu Ducha Świętego, poświęcili swoje życie dla budowania Kościoła – dodał.
Według Franciszka historia ewangelizacji ostatnich dwóch tysięcy lat pokazuje wyraźnie, jak bardzo była skuteczna misja katechetów.
– Również w naszych czasach wielu zdolnych i wytrwałych katechetów stoi na czele wspólnot w różnych regionach i wypełnia niezastąpioną misję przekazywania i pogłębiania wiary – dodał.
W jego opinii „długi orszak katechetów błogosławionych, świętych i męczenników naznaczył misję Kościoła”, stanowiącą obfite źródło nie tylko dla katechezy, ale i dla całej historii duchowości chrześcijańskiej.
Papież wyjaśnił, że „niczego nie odbierając misji właściwej biskupowi”, który jest pierwszym katechetą swojej diecezji, jak i odpowiedzialności przypadającej rodzicom w sprawie edukacji chrześcijańskiej, „konieczne jest uznanie obecności świeckich, którzy na mocy sakramentu chrztu czują się wezwani do współpracy w służbie katechetycznej”. Ich obecność, wskazał, staje się jeszcze pilniejsza w naszych czasach.
– Wierność przeszłości i odpowiedzialność za teraźniejszość są nieodzownymi warunkami, aby Kościół mógł spełniać swoją misję w świecie – oświadczył Franciszek. Zwrócił uwagę na potrzebę przemiany społeczeństw dzięki przenikaniu wartości chrześcijańskich do świata społecznego, politycznego i ekonomicznego.
W ocenie papieża szczególne znaczenie ma funkcja świeckich dzięki ich codziennemu życiu, „utkanemu z relacji i więzi rodzinnych oraz społecznych”. Jak zauważył, wzrosła świadomość tożsamości oraz misji świeckich w Kościele.
Posługa katechety wymaga należytego rozeznania przez biskupa oraz podkreślenia przez ryt ustanowienia i jest stałą służbą na rzecz Kościoła lokalnego, według potrzeb duszpasterskich i „wykonywaną na sposób świecki, zgodnie z samą jej naturą” – wyjaśnił.
Jak napisał Franciszek, do ustanowionej posługi katechety muszą być powoływani mężczyźni i kobiety o głębokiej wierze i dojrzałości ludzkiej, zdolni do przyjmowania innych, do szczodrości i życia w komunii braterskiej. Przypomniał, że katecheci muszą mieć odpowiednią formację biblijną, teologiczną, duszpasterską i pedagogiczną.
– Ustanawiam posługę świecką katechety – ogłosił Franciszek. Zachęcił Konferencje Episkopatów do jej urzeczywistnienia i ustalenia ścieżki edukacyjnej oraz wymaganych kryteriów, na mocy których osoby te będą powoływane.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI