W przypadku podejrzenia lub zdiagnozowanej już zaćmy nie zwlekajmy z wizytą u okulisty – apeluje profesor Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Nieprzeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy może skutkować poważnymi konsekwencjami, a nawet stałym pogorszeniem widzenia.
– Usunięcie zmętniałej soczewki daje okuliście możliwości lepszej kontroli i monitorowania narządu wzroku – wyjaśnia profesor Robert Rejdak. – Lekarz ma szansę na właściwą kontrolę dna oka, tarczy nerwu wzrokowego, plamki. Nie tylko chorzy z zaćmą przychodzą zbyt późno do okulisty. My operując na przykład choroby siatkówki stwierdzamy, że mimo faktu, że pacjent nie widzi przez kilka tygodni, to jego pojawienie się w ośrodku okulistycznym jest zbyt późne. Wtedy można niestety „przeczekać” ten okres, kiedy jest jeszcze szansa na powrót do dobrego widzenia.
Więcej na temat leczenia zaćmy oraz innych schorzeń okulistycznych w dzisiejszej audycji „Szlachetne zdrowie” o godzinie 21:40.
WB / opr. GRa
Fot. pixabay.com