Premier Morawiecki w Rykach: Muszą być dodatkowe środki na służbę zdrowia

pm morawiecki 170521 012 2021 05 17 172038

O ważnej roli szpitali powiatowych i działaniach zmierzających do poprawy służby zdrowia mówił dziś (17.05) w Rykach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odwiedził miejscowy szpital, który półtora roku temu został reaktywowany po tym, jak prywatny podmiot zaprzestał tam działalności leczniczej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta Premiera Morawieckiego w Szpitalu Powiatowym w Rykach

Premier podkreślał ważną rolę funduszu modernizacji szpitali, z którego rycka placówka także skorzystała. – Tutaj jest świetny przykład. W modelowy sposób udało się doprowadzić do współpracy i odtworzenia szpitala w Rykach, bo właśnie tutaj, niestety ten szpital został sprywatyzowany, można powiedzieć, i właściwie przed chwilą mi opowiedziano, że tutaj wszędzie niedawno jeszcze było błoto i niewiele sprzętów. Widzieliśmy dzisiaj nowo zakupiony tomograf, przed chwilą rozmawialiśmy o rezonansie i będzie nowy rezonans tutaj w szpitalu – mówił.

Szpital ma być zatem dosprzętowiony, ale planów modernizacyjnych jest więcej.

– Otrzymaliśmy ponad 8 milionów złotych na ten cel z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi starosta Rycki, Dariusz Szczygielski. – Mamy zmodernizować blok operacyjny, który będzie służył do zabiegów jednodniowych, termomodernizację tak zwanego budynku B, gdzie się mieści izba przyjęć, odwodnienie budynku szpitala, chcemy założyć na szpitalu fotowoltaikę, informatyzację szpitala – dodaje.

– Obecnie szpital pomaga zarówno pacjentom covidowym, jak i z innymi dolegliwościami – mówi prezes szpitala Beata Kocięcka. – Mamy oddział covidowy, oddział wewnętrzny, zaopatrujemy tutaj pacjentów. W tym czasie przyjęliśmy około 24 tysięcy ludzi, więc jak na mały szpital powiatowy, to jest naprawdę bardzo dużo wsparcia udzielonego mieszkańcom. Mieliśmy bardzo dziwne przypadki, jak na szpital powiatowy, ponieważ trafiło do nas dziecko postrzelone. Pomimo tego, że nie mamy SOR-u, pierwsze wsparcie zostało tutaj uzyskane. W ostatnim czasie, w kwietniu, otworzyliśmy oddział paliatywny. Naszym założeniem była kompleksowość leczenia, udzielania wsparcia dla osób chorych w zakresie chorób somatycznych – dopowiada.

– Wszyscy pamiętamy, jak ponad 2 lata temu przez kilka miesięcy nie było tu w ogóle szpitala – przypomina burmistrz Ryk, Jarosław Żaczek. – Nasi pacjenci, mieszkańcy jeździli po wszystkich okolicznych szpitalach, różnie przyjmowani, bo tam też są różne problemy. Tak więc bardzo dobrze się stało, że ten szpital działa i cieszymy się z tego. Będziemy ten szpital w przyszłości wspierać – informuje.

– O tym, jak ten szpital jest potrzebny, przekonaliśmy się także podczas pandemii – dodaje wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Był ważnym elementem całego systemu łóżek zakaźnych, zarówno w czasie drugiej, jak i trzeciej fali. Świadczy o tym najlepiej fakt, że obecnie jest tutaj jeszcze oddział covidowy. Dzięki temu mogliśmy całkowicie odmrozić 6 Wojskowy Szpital w Dęblinie oraz odmrozić te łóżka niezakaźne w szpitalu w Puławach. Także ten szpital w tej chwili, covidowo jak gdyby obsługuje zarówno powiat rycki, jak i powiat puławski, co jest ważnym elementem, chociażby ze względu na stosunkowo dużą populację. Warto przypomnieć, że powiat puławski w trzeciej fali odnotował bardzo dużą liczbę zakażeń, także on w tej chwili stanowi taki dodatkowy bufor – dopowiada.

– „Z pustego i Salomon nie naleje”. Muszą być dodatkowe środki na służbę zdrowia – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Każdy, kto korzysta ze służby zdrowia, musi mieć tę świadomość, że te środki muszą być ułożone proporcjonalnie do tego, jak kto zarabia. Ten błąd w konstrukcji całego systemu podatkowego naprawiamy właśnie po to między innymi, żeby pojawiły się dziesiątki miliardów złotych więcej na naprawę służby zdrowia, bo ze służby zdrowia korzystają wszyscy – dodał.

Premier zapowiedział poprawę działań we wszystkich aspektach służby zdrowia. Wspominał o wprowadzanych programach, między innymi o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz Kardiologicznej.

ŁuG / opr. WT

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version