Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby doszło do uwspólnotowienia patentów na szczepionki i do wzmocnienia produkcji; przyspieszenia w produkcji, to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii – podkreślił w sobotę (08.05) premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu, który od piątku przebywa w portugalskim Porto, w sobotę uczestniczy w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Wcześniej reprezentował Polskę podczas Szczytu Społecznego.
Morawiecki powiedział na przedpołudniowym briefingu prasowym, że w piątek do późnych godzin nocnych odbywała się „bardzo gorąca debata” dotycząca szczepionek przeciw Covid-19, patentów na szczepionki oraz procesu szczepień w Europie.
– Cały czas kładziemy nacisk, aby tych szczepionek właśnie w Europie i dla mieszkańców UE było jak najwięcej. Ale też ta debata dotyczyła zniesienia, czy uwspólnotowienia patentów – relacjonował.
– Nam chodzi o to, ażeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w UE mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności produkcyjne. Każdy miesiąc zwłoki bądź przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii – podkreślił.
Premier zaznaczył, że wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będzie można szybciej dostarczyć szczepionki również do innych krajów świata. Wskazywał, że należy zaszczepić przynajmniej 70-80 procent populacji całego świata.
Przyznał jednocześnie, że w temacie patentów były różnice zdań: – Zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w UE w bezpieczny sposób produkowane – zapewnił.
Premier zwrócił uwagę, że podczas spotkania unijnych liderów w Porto toczą się również dyskusje dotyczące optymalnego modelu społecznego. Zapewnił, że z „ogromną dumą” przedstawiał osiągnięcia Polski w tym zakresie, gdzie „w centralnym punkcie znajduje się rodzina”. W tym kontekście powiedział, że w naszym kraju częściowo przebudowano system podatkowy tak, aby służył rodzinom i wychowywaniu dzieci: – Wskazywałem także na zasadność sprawiedliwości podatkowej i szybkiego wzrostu gospodarczego, ponieważ im szybszy wzrost gospodarczy przy sprawiedliwym systemie podatkowym, bez rajów podatkowych, tym łatwiej jest wypracować odpowiedni model społeczny – mówił. Podkreślił, że do tego szybkiego wzrostu gospodarczego bardzo przyda się europejski program odbudowy, w wyniku którego – mówił – chcemy dokonać „największego w historii Polski szarpnięcia w programach inwestycyjnych”: – Największego wzrostu w programach rozwoju inwestycji infrastrukturalnych – podkreślił.
Morawiecki powiedział, że europejski program odbudowy jest również przedmiotem rozmów w Porto: – Uzgadniamy zasady według których europejskie przedsiębiorstwa mają na tym skorzystać – poinformował.
– A ja dodam: przede wszystkim mają na tym skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. W taki sposób chcemy dokonać też polonizacji, czy repolonizacji – można powiedzieć – całego prawa zamówień publicznych, żeby małe i średnie firmy – co jest zgodne z prawem UE – miały pewnego rodzaju preferencje. To też temat, który tutaj z kilkoma premierami dyskutowałem – powiedział Morawiecki.
Celem nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej jest m.in. przyjęcie przez szefów państw i rządów tzw. Deklaracji z Porto. Ponadto planowane są dyskusje na temat walki z pandemią Covid-19, relacji z Indiami oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.
RL/ PAP (opr. DySzcz)
Fot. Krystian Maj/ KPRM/ Twitter KPRM