Prof. Hryniewiecki: Nielimitowany dostęp do poradni znacznie poprawi sytuację pacjentów kardiologicznych

lekarz 2021 05 21 221314

Na niewystarczającą dotychczasową profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego wskazywał kardiolog profesor Tomasz Hryniewiecki. Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie brał udział w debacie dotyczącej propozycji Polskiego Ładu w zakresie ochrony zdrowia, która odbyła się w Chełmie.

Profesor Hryniewiecki stwierdził, że Krajowa Sieć Kardiologiczna oraz uwolnienie limitów przyjęć w poradniach specjalistycznych to szansa na lepszy los pacjentów kardiologicznych.

CZYTAJ: Adam Niedzielski w Chełmie: W lipcu wdrażamy Profilaktykę 40 Plus i znosimy limity w dostępie do specjalistów [FILM i ZDJĘCIA]

– Pacjenci w Polsce mają szybki dostęp do leczenia interwencyjnego, ale brakuje późniejszej opieki nad tymi pacjentami – mówi dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, profesor Tomasz Hryniewiecki. – Mamy problem dalszą opieką nad pacjentami, którzy przeszli już „ostry” okres. Za mało jest skutecznego leczenia w poradniach kardiologicznych, za mało jest też profilaktyki wtórnej u pacjentów po zawale. Nielimitowany dostęp do poradni może znacznie poprawić sytuację.

Według opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, od 1 lipca do końca roku zostaną zniesione limity do specjalistów. Rozwiązanie takie obejmie wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i niektóre świadczenia w ramach sieci kardiologicznej. W projekcie zaproponowano wyłączenie z finansowania w formie ryczałtu sytemu zabezpieczenia wszystkich świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i wybranych świadczeń udzielonych w ramach sieci kardiologicznej. Zmiany te umożliwią wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nielimitowanego finansowania świadczeń wyłączanych z ryczałtu systemu zabezpieczenia.

CZYTAJ: Prof. Starosławska: Diagnostyka onkologiczna poza systemem jest nieefektywna

Debata w Chełmie zainaugurowała cykl wyjazdowych dyskusji poświęconych naprawie zdrowia Polaków po pandemii. 

MaK / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version