W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się debata na temat rodziny pod hasłem: „Kościół – państwo – społeczeństwo obywatelskie w służbie rodzin w Polsce. Inspiracje nauczaniem Stefana kardynała Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II”
– Do polityki rodzinnej rząd nawiązuje w swoim programie Polski Ład – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Oprócz 500+ i 300+ oraz kontynuacji, 12 tysięcy na każde drugie, trzecie i następne dziecko w perspektywie od pierwszego do trzeciego roku życia. Można elastycznie to wykorzystać albo naraz lub po tysiąc złotych miesięcznie. To już będzie zależało od rodziny – tłumaczył.
Czarnek powiedział, że kryzys rodziny spowodował zapaść demograficzną. Przypomniał, że w 2014 r. dane GUS wskazywały, że w kolejnych latach rodzić się będzie poniżej 350 tys. dzieci rocznie. Zdaniem Czarnka wprowadzenie programu 500 Plus wpłynęło na demografię, bo urodziło się więcej dzieci niż przewidywano, w jednym roku nawet powyżej 400 tys. – Łącznie można powiedzieć, że przez te kilka lat funkcjonowania programu 500 Plus w Polsce urodziło się sto kilkadziesiąt tysięcy dzieci więcej, aniżeli by się urodziło bez tego programu – dodał.
Zaznaczył, że te sto kilkadziesiąt tysięcy osób to jest jedno bardzo duże miasto, jak np. Radom, ale przyznał jednocześnie, że nie rozwiązuje to problemu demograficznego, bo żeby była zastępowalność pokoleń w Polsce, musiałoby się rodzić 500 tys. dzieci rocznie.
Czarnek podkreślił, że kwestie finansowe to tylko jeden z elementów polityki prorodzinnej, w której powinny istnieć także inne zachęty do zawierania małżeństwa i rodzenia dzieci.
– Ważny jest nie tylko finansowy model wsparcia – dodał minister Czarnek. – Musi iść wielka promocja rodziny. Musi iść za tym wielka promocja małżeństwa, cały program wychowawczy naszego społeczeństwa, dzieci, młodzieży. Program wychowawczy, który będzie realizować państwo, samorząd i Kościół – dopowiadał.
Podczas spotkania, rektor KUL ksiądz profesor Mirosław Kalinowski mówił, że „istnieje pilna potrzeba uregulowania statutu badaczy zajmujących się naukami o rodzinie”.
Z kolei Przemysław Czarnek zapowiedział, że nauki o rodzinie będą odrębną dyscypliną naukową (obecnie to kierunek studiów). Tłumaczył, że jest to potrzebne, żeby „naukowo badać rodzinę” i „przeciwstawiać się rozmaitym prądom, tezom, które są nieprawdziwe”, a w Polsce jest „ogromny potencjał familiologów”.
– My tego bardzo potrzebujemy z uwagi na kryzys rodziny i ataki ze strony rozmaitych ideologii, które z rzeczywistością i z prawdą nie mają nic albo niewiele wspólnego. Musimy bronić rodziny naukami o rodzinie jako odrębną dziedziną naukową i to dzisiaj zapowiadamy w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, do tego się przygotowujemy i w 2021 roku będziemy chcieli to zrealizować – dodał.
Konferencję zorganizowały Wydział Teologii KUL, parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie i Samorząd Studentów Wydziału Teologii KUL ze środków Funduszu Grantowego Uniwersyteckich Grantów Misyjnych.
Konferencję można odtworzyć online na kanale YouTube.
TSpi / PAP / opr. WT / ToMa
Fot. archiwum