Rzecznik rządu: Krajowy Plan Odbudowy został przesłany do Komisji Europejskiej w finalnej wersji

muller6 2021 05 03 162201

– Krajowy Plan Odbudowy został dzisiaj (03.05) przesłany do Komisji Europejskiej w formalnej wersji przez specjalny system informatyczny, co zamyka proces składania KPO przez Polskę – poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller (na zdj.).

– W piątek Rada Ministrów przyjęła ten projekt, został przesłany jeszcze w formie roboczej, a dzisiaj zakończyliśmy już proces składania Krajowego Planu Odbudowy w Komisji Europejskiej – powiedział Piotr Müller.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że jeszcze w niedzielę odbywały się ostatnie konsultacje techniczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej i dokument w ostatecznej wersji został wysłany. Jak dodał, nie jest więc uzasadnione, przekładanie planowanej na wtorek ratyfikacji Funduszu Odbudowy w Sejmie.

Minister podkreślił, że jest to ostateczna wersja, nie podlegająca zmianom. Dodał, że Lewica, która negocjowała poparcie planu z rządem w zamian za umieszczenie w nim swoich priorytetów, „widziała dokument” przed jego wysłaniem do Komisji Europejskiej w wersji roboczej, zaakceptowanej przez rząd w piątek.

Waldemar Buda zapewnił jednocześnie, że wysłany 3 maja dokument nie różni się od tego roboczego. Lewica warunkowała poparcie dla Krajowego Programu Odbudowy ujęciem w nim m.in. programu budowy mieszkań pod tani wynajem i wsparciem szpitali powiatowych oraz przeznaczeniem 30 procent środków do dyspozycji samorządów.

Waldemar Buda dodał, że po dzisiejszych (03.05) rozmowach z Komisją Europejską o roboczej wersji planu, nie było powodu zwlekać z wysłaniem oficjalnej wersji. Dodał, że komitet monitorujący, który będzie kontrolował wydatkowanie funduszy, będzie składał się m.in. z przedstawicieli samorządów, związków zawodowych, przedsiębiorców, a jego skład powoła minister rozwoju regionalnego.

Wiceminister zaapelował do wszystkich klubów parlamentarnych, by zagłosowały nad ratyfikacją po to, by „nadać procedurze kolejne kroki i móc w okresie letnim skorzystać z pierwszych środków z KPO”.

Rzecznik rządu Piotr Müller dodał, że premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim w ramach dyskusji o wdrażaniu środków unijnych z nowej perspektywy unijnej i Funduszu Odbudowy.

We wtorek Sejm ma głosować nad ratyfikacją decyzji Rady Europejskiej z grudnia 2020 roku w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii. Ratyfikacja jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy. Podział środków jest opisany w Krajowym Planie Odbudowy.

W piątek przewodniczący PO Borys Budka zaapelował o przesunięcie o 14 dni posiedzenia Sejmu w sprawie ratyfikacji i wypracowanie do tego czasu – wspólne z samorządami – ustawowych gwarancji dotyczących rozdziału środków. Według Budki, parlament powinien zagwarantować, by rząd mógł wydawać te pieniądze „w określonych ramach”, a dopiero później Sejm i Senat powinny zatwierdzić ratyfikację dochodów własnych. Budka wezwał też polityków poszczególnych klubów i kół parlamentarnych, by we wtorek w Sejmie „przy otwartych drzwiach, przy udziale mediów” wysłuchali opinii samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych, związków zawodowych i przedsiębiorców o KPO.

Lewica porozumiała się z PiS w sprawie warunkowego poparcia ustawy ratyfikacyjnej. Rząd zgodził się m.in. wprowadzić proponowane przez Lewicę dodatkowe środki na wsparcie szpitali powiatowych, budowę 75 tys. mieszkań komunalnych i przeznaczenie 30 proc. środków dla samorządów.

Podzielona w kwestii ratyfikacji jest Zjednoczona Prawica – przeciwna jest Solidarna Polska, jednak głosy Lewicy mogą zapewnić większość konieczną do przyjęcia ustawy.

Fot. @PremierRP

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Exit mobile version