Sejm za ratyfikacją Funduszu Odbudowy

sejm 4 2021 05 04 201858

Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji unijnej decyzji o zasobach własnych, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Za było 290 posłów, 33 przeciw, 133 wstrzymało się od głosowania.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki klubów PO i PSL do projektu ustawy. Jedna z poprawek PO dotyczyła gwarancji 40 proc. środków dla samorządów. PSL chciało zapisania w preambule ustawy, że środki z Funduszu Odbudowy będą wydatkowane na sprawiedliwych zasadach.

Za ustawą zagłosowała większość posłów klubu PiS, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, a także wszyscy posłowie koła Polska2050. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, a Konfederacja opowiedziała się przeciw.

Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie sejmowej wyrażenie zgody na ratyfikację poparło 211 członków klubu PiS; 20 było przeciwnych, 2 nie wzięło udziału w głosowaniu. Za opowiedziało się też 46 z 47 posłów Lewicy. Za zagłosowało też 22 posłów klubu Koalicja Polska- PSL (jeden wstrzymał się od głosu) oraz całe, liczące 5 posłów, koło Polska2050 . Wśród 4 posłów koła Kukiz’15 – dwóch posłów było za ratyfikacją, jeden był przeciwny i jeden wstrzymał się od głosu. Za opowiedziało się też trzech posłów niezrzeszonych, 1 poseł niezrzeszony był przeciw.

Spośród posłów Koalicji Obywatelskiej 127 wstrzymało się od głosu; jeden – Franciszek Sterczewski – opowiedział się za ratyfikacją, 2 nie wzięło udziału w głosowaniu. Od głosu wstrzymało się też trzech posłów koła Polskie Sprawy.

Przeciw wyrażeniu zgody na ratyfikację opowiedzieli się wszyscy posłowie Konfederacji – 11 osób.

– Dziękuję tym wszystkim, którzy wznieśli się ponad swoje partyjne kalkulacje. To głosowanie na pewno było przełomowe. Ciężka praca Polaków będzie wsparta dzięki najróżniejszym inwestycjom infrastrukturalnym – powiedział po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki.

– Dziękuję tym wszystkim, którzy wznieśli się ponad swoje partyjne kalkulacje. Było wiele emocji dzisiaj w Sejmie, ale widzieliśmy, że znalazły się też kluby, posłowie, którzy zagłosowali za Polską – powiedział w Sejmie po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, „to są środki, które należą do Polaków. Ciężka praca Polaków będzie wsparta dzięki najróżniejszym inwestycjom infrastrukturalnym, ale nie tylko” – dodał.

– To głosowanie na pewno było przełomowe. Odbieram je jako bardzo pozytywne, ponieważ okazało się, że jest bardzo duża większość w naszym parlamencie, która jest świadoma tego, że trzeba wspólnie prowadzić działania dla dobra całej naszej ojczyzny. Dzisiaj wygrała z całą pewnością Polska – podsumował premier.

Teraz ustawą zajmie się Senat. Jak zapewnił jego marszałek Tomasz Grodzki, nastąpi to na pewno w maju.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie UE muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków – zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę. 

ToMa / PAP

Fot. @KancelariaSejmu

Exit mobile version