Na fasadzie głównej pałacowej Oranżerii w Radzyniu Podlaskim będzie można obejrzeć animację komputerową z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Radzyń Podlaski włączył się w ogólnopolską kampanię „Śląsk wspólna sprawa”. Przygotowano wielkoformatową animację komputerową, która opowie o historii powstań śląskich.
– Termin pokazu jest nieprzypadkowy, gdyż III powstanie śląskie wybuchło właśnie z 2 na 3 maja 1921 r. Godzina 20:21 została wyznaczona tak, aby łatwo było ją zapamiętać i by również nawiązywała do rocznicy. W ten sposób symbolicznie w 100-lecie wybuchu powstania Radzyń i powiat radzyński przypomną o śląskich bohaterach – mówi Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
Mapping zostanie wyświetlony na fasadzie głównej pałacowej Oranżerii o godz. 20:21.
Obchody rocznicy III powstania śląskiego
Uroczystości państwowe, dziesiątki projektów edukacyjnych, widowiska, wystawy, imprezy plenerowe i sportowe, w sumie prawie sto wydarzeń – to program obchodów rocznicy III powstania śląskiego. Dziś mija 100 lat od rozpoczęcia jednego z pięciu zrywów w polskiej historii, zakończonego sukcesem.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przypomniał, że III powstanie śląskie zakończyło się procesem przywracania Górnego Śląska w granice II RP: – Sto lat po tamtych wydarzeniach, upamiętniamy wspólny trud i zaangażowanie Polaków, którzy wywalczyli możliwość powrotu Górnego Śląska do Macierzy i przywrócili Polsce, choć część jednego z ważniejszych regionów gospodarczych w Europie – powiedział. Dodał, że bez powstań śląskich nie byłoby dopełnienia się procesu tworzenia się granic.
Pełnomocnik do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicą III powstania śląskiego Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego zapowiedział, że uroczystości państwowe (godzina 12.00) z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w miejscu walk powstańców – na Górze św. Anny. Jak dodał, również z okazji Dnia Flagi, flaga państwowa zostanie wciągnięta przy Pomniku Czynu Powstańczego.
Symbolicznym zakończeniem obchodów będą uroczystości państwowe zaplanowane na 5 lipca, choć wydarzenia związane z powstaniem będą organizowane dłużej.
Więcej o wydarzeniach na Śląsku można znaleźć na stronach internetowych Instytutu Śląskiego, a więcej o kampanii Biura Programu „Niepodległa” na stronie www.niepodlegla.gov.pl
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i zostało okupione największymi stratami po obu stronach walk na Śląsku.
TSpi/ IAR (opr. DySzcz)
Fot. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu/ FB