„Służył Bogu w człowieku”. Lublin uczcił 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

pm kuria 280521 015 2021 05 28 122846 2021 05 28 154406

40 lat temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński. Lubelskie obchody upamiętniające Prymasa Tysiąclecia odbyły się pod jego pomnikiem na dziedzińcu Kurii Metropolitarnej w Lublinie.

– Stefan Wyszyński służył samemu Bogu, ale wiedział, że służy się Bogu najlepiej w człowieku-  mówi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. – To rzecz charakterystyczna, że kardynał Stefan Wyszyński zmarł w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, a jego pogrzeb odbył się w 31 maja w święto Nawiedzenia Maryi Panny.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości z okazji 40. rocznicy śmierci kardynała Wyszyńskiego

– To wielki zaszczyt i honor, że opatrzność obdarowała Lubelszczyznę aktywnością kardynała Stefana Wyszyńskiego i to w różnych okresach jego życia i aktywności duszpasterskiej: bo i w czasie studiów i podczas II wojny światowej, a wreszcie jako biskupa lubelskiego. Niewiele miast w Polsce może się tym szczycić –   mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.  

Prymas Tysiąclecia urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku. Przed wojną studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W czasie II wojny światowej ks. Wyszyński, poszukiwany przez Gestapo, ukrywał się w Kozłówce, gdzie pełnił posługę duszpasterską. Po śmierci biskupa Mariana Fulmana, 4 marca 1946 roku papież Pius XII mianował ordynariuszem lubelskim ks. Stefana Wyszyńskiego. Nowy pasterz diecezji lubelskiej był najmłodszym biskupem w Polsce, miał niespełna 45 lat. Jako biskup lubelski pełnił też funkcję Wielkiego Kanclerza KUL.

CZYTAJ: „Dzieci moje!”. 75. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej

12 listopada 1948 roku biskup lubelski Stefan Wyszyński otrzymał nominację na arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polski. 

12 września 2021 roku odbędzie się beatyfikacja sług Bożych: kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz siostry Róży Marii Czackiej, założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi.

InYa / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version