O znaczeniu „Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030″ rozmawiali dziś (04.05) w Zamościu uczestnicy konferencji poświęconej temu dokumentowi. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prezentacja odbyła się w przeddzień Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami.
– Strategia nie jest zbiorem zapisów teoretycznych, ale zapisem bardzo praktycznych rzeczy – mówi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik. – Wyznacza najważniejsze, ale potraktowane bardzo kompleksowo, obszary działań, w których musimy przeprowadzić określone zmiany po to, żeby sytuacja obywateli z niepełnosprawnością była w pełni konstytucyjna, tzn. żeby mogli korzystać ze wszystkich należnych im praw.
Zmiany, o których mówił minister Wdówik, mają dokonać się w 8 kluczowych obszarach wsparcia. Są to: zagwarantowanie osobom z niepełnosprawnościami prawa do niezależnego życia; dostęp do środowiska fizycznego, transportu, przestrzeni publicznej; edukacja, dostęp do aktywności zawodowej i społecznej; praca; warunki życia i ochrona socjalna; zwalczanie ubóstwa i zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych; zdrowie; współdziałanie instytucji i spójność systemu.
– Strategia jest ważna w pierwszej kolejności dla osób niepełnosprawnych – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Jest to bardzo ambitny program, który przede wszystkim pokazuje przejście z modelu medycznego na model praw człowieka. Oczywiście zmienia to sposób myślenia o osobach niepełnosprawnych. Zmienia także sposób ich wspierania. PFRON jest jednym z tych podmiotów, które będą wykorzystywane do realizowania i finansowania różnego rodzaju działań zawartych w strategii. Mam nadzieję, że sprostamy tym zadaniom.
Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem”, Maria Król czekała na ten dokument 30 lat.
– Czekałam jako matka dziecka niepełnosprawnego i organizatorka wszelkiego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych poprzez organizację pozarządową. Jest to wreszcie konkret działań z rozpisaniem na konkretny czas i uzyskane wskaźniki. Miejmy nadzieję, że do tego zostaną przypisane odpowiednie kwoty finansowe – mówi Maria Król.
Finansowanie strategii odbywa się z różnych źródeł, w tym z funduszy unijnych.
Strategia została uchwalona w lutym. Szczegółowe informacje na temat dokumentu można znaleźć na stronie www.niepelnosprawni.gov.pl.
AP/WM
Fot. Agnieszka Piela