Trwają przygotowania do uroczystego nadania Dęblinowi patrona – świętego Jana Pawła II. Choć formalnie od sierpnia ubiegłego roku patronem miasta jest papież Polak, to – ze względu na pandemię – oficjalne uroczystości przełożono na niedzielę 16 maja.
– Częścią tego wydarzenia będzie przekazanie relikwii Jana Pawła II. Będzie to kropla jego krwi – mówi inicjator nadania Dęblinowi patrona, Jan Prządka. – Relikwie zostały nam przekazane przez kardynała Stanisława Dziwisza. Zostały one przywiezione w 2020 roku i czekają na oficjalne wprowadzenie. Przyjeżdża biskup, jest zaplanowana procesja wprowadzenia relikwii do kościoła i ich zainstalowanie. Święty Jan Paweł II jest osobą wszech czasów. Jest człowiekiem łączenia kultur całego świata. Któż, jak nie Ojciec Święty Jan Paweł II, może być naszym patronem – dodaje.
– To jest bardzo ważne dla mieszkańców Dęblina. Nasz papież zrobił wiele dla Polski. Był bardzo dobrym człowiekiem przede wszystkim, ludzkim takim – mówi jedna z mieszkanek. – Dla mnie to święty człowiek. Przeżył bardzo dużo, nie zawadził nikomu, a pomógł wszystkim w modlitwie i w czynie – dodaje inna.
CZYTAJ: „To był człowiek, który przemawiał i do młodzieży i do dorosłych”. Jan Paweł II patronem Dęblina
– Kiedy byłem po operacji, leżałem na szpitalnym łóżko i usztywniało mi kręgosłup, dałem sobie słowo „Boże, jeżeli pozwolisz mi jeszcze odzyskać sprawność fizyczną, do końca życia będę starał się służyć ludziom”. To było kolejne takie świadectwo przywiązania do Jana Pawła – opowiada Jan Prządka.
– Nadanie patronatu była to inicjatywa mieszkańców – informuje Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina. – Złożono 1200 podpisów pod projektem uchwały o wydanie pozytywnej opinii przez radę miasta. Rada miasta przychyliła się do tej inicjatywie i rozpoczęliśmy procedurę. W sierpniu 2020 roku biskup siedlecki, Kazimierz Gurda, oznajmił nam, że Stolica Apostolska pozytywnie zaopiniowała nadanie patronatu świętego Jana Pawła II naszemu miastu – dodaje
– Choć może się to wydawać nieoczywiste, to związki świętego Jana Pawła II z Polskimi Siłami Powietrznymi, a przez to z naszym muzeum, są bardzo duże – stwierdza Jacek Zagożdżon, kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. – Zacząć trzeba od tego, że wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do kraju były lotniczo zabezpieczane przez Polskie Siły Powietrzne. Ale nie tylko te do Polski, ale również pielgrzymki do państw bałtyckich. Pewne relikwie z tego okresu można znaleźć również na naszej ekspozycji. Kiedyś grupie, która zwiedzała nasze muzeum, zupełnie już zmęczonej podróżą, pokazałem schody papieskie. Jako że była to grupa gospodyń wiejskich mówię: „Trzeba je czymś zainteresować, bowiem ewidentnie nie interesuje je lotnictwo”. Opowiedziałem o świętym Janie Pawle II. Były zachwycone faktem, że schody papieskie, jakie zostały stworzone specjalnie na potrzeby papieża Jana Pawła II, który po zamachu dokonanego przez Alego Agcę miał problemy z chodzeniem, są do obejrzenia na naszej ekspozycji – opowiada.
– Pierwszą uroczystą czynnością jest nadanie patronatu, ale nosimy się z zamiarem upamiętnienia wizualnego świętego Jana Pawła II. Powołaliśmy komitet, który będzie kierował sprawą. Przygotowaliśmy cegiełki, jako dar na pomnik – informuje Jan Prządka.
– Opracowujemy teraz, łącznie ze społeczeństwem, projekt tego pomnika i będziemy organizować zbiórki społeczne na ten cel oraz szukać zacnego miejsca dla tak zacnej postaci – mówi Beata Siedlecka.
Wstępną lokalizacją jest plac w pobliżu Urzędu Miasta Dęblin.
Niedzielne (16.05) uroczystości rozpoczną się o 16.45 od procesji wprowadzającej relikwie do kościoła pod wezwaniem Piusa V. Potem nastąpi msza święta w intencji mieszkańców miasta, podczas której odczytany zostanie akt nadania patronatu.
ŁuG / WT
Fot. pixabay.com