Świdniccy radni jednogłośnie przeciw prześladowaniu Polaków na Białorusi

pm swidnik 200320 013 2021 05 10 215158

Rada Miasta Świdnik jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie sprzeciwu wobec prześladowania Polaków na Białorusi.

Samorządowcy wyrazili sprzeciw wobec działań władz Republiki Białorusi, wymierzonych w Związek Polaków na Białorusi i inne organizacje społeczne i mniejszość polską, zamieszkującą ten kraj. – Nie możemy pozwolić, aby nasi Rodacy z sąsiedztwa doznawali prześladowań tylko z tego powodu, że są Polakami. Rada Miasta Świdnik wyraża solidarność z bezprawnie aresztowanymi pod fałszywymi zarzutami Rodakami  – czytamy w dokumencie przyjętym podczas poniedziałkowej (10.05) sesji.

Radni Świdnika zaapelowali też do władz Białorusi o poszanowanie międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka i podstawowych wolności.

Na początku marca została zatrzymana prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Najpierw skazano ją na areszt za organizację „nielegalnej imprezy”, za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym „podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym” i „rehabilitacji nazizmu” i umieszczona w areszcie w Mińsku.

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB – Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz Annie Paniszewej, aktywistce polskiej z Brześcia i dyrektorce tamtejszej polskiej szkoły, że w czasie organizowanych imprez „wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego”. Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

W kwietniu 2021 roku białoruski sąd wydał postanowienie o likwidacji szkoły polskiej działającej w Brześciu. 

Związek Polaków na Białorusi to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

PaSe / PAP / opr. ToMa

Exit mobile version