Święto biało-czerwonej. Pamiętajmy o znaczeniu barw narodowych

pm flaga 020521 012 2021 05 02 130249

Dziś dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto ustanowiono w 2004 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: symbole narodowe w Lublinie

– Biało-czerwone barwy mają konkretną symbolikę – mówi członek komisji heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tadeusz Sobieszek: – Według heraldyki biel symbolizuje uczciwość, niepokalaność, niewinność, pokorę. Barwa czerwona symbolizuje dwie cnoty: waleczność i odwagę, ale również dzielność, miłość i wiele innych.

CZYTAJ: Wojewoda Lech Sprawka: Możemy się różnić, ale symbole narodowe nas łączą

– Flagę możemy podnosić każdego dnia, ale zawsze trzeba traktować ją z szacunkiem – dodaje Tadeusz Sobieszek: – Przy odsłonięciach tablic i pomników nie wolno flagi stosować jako przykrywającej materii. To może być wstęga biało-czerwona. Flagę trzeba używać w czasie uroczystości pogrzebowych szczególnie zasłużonych osób i wtedy biały kolor ma być tam, gdzie serce, z lewej strony, bo to jest główna barwa flagi. Nie wolno na fladze umieszczać żadnych napisów i grafik. Flaga powinna być czysta i niepomięta. I to jest szacunek.

W przypadku zniszczonej flagi trzeba z szacunkiem rozdzielić barwę białą od czerwonej.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8, podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony (na dole). 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Dzień Flagi RP: uroczyste wciągnięcie polskiej flagi na szczyt masztu przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w Lublinie

MaTo (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version