Synoptycy: nawałnice mogą potrwać do rana

silny wiatr 11 2021 05 02 220353

– Silny wiatr, który wraz z niżem Daniel pojawił się 2 maja nad Polską i nad naszym regionem, ma słabnąć dopiero nad ranem 3 maja – informuje dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Dorota Pacocha.

CZYTAJ: Zniszczone domy i samochody. Trąba powietrzna w powiecie biłgorajskim [ZDJĘCIA]

– Wieczorem w niedzielę porywy wiatru osiągają prędkość około 60-80 km/h i mogą utrzymywać się jeszcze przez niemal całą noc. Dopiero w godzinach porannych wiatr będzie stopniowo słabł – informuje dyżurny synoptyk IMGW.

Najsilniejsze zanotowane porywy wiatru podczas burz osiągnęły 80 km/h. Odnotowano je we Włodawie, w Zamościu i w powiecie biłgorajskim, gdzie w gminie Tereszpol najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Uszkodziła ona znacznym stopniu 3 budynki mieszkalne i kilkanaście budynków gospodarczych oraz garaży. Na miejscu pojawili się przedstawiciele wojewody lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i nadzoru budowlanego. Już wiadomo, że jeden z budynków trzeba będzie rozebrać, bo nie nadaje sie do zamieszkania. Rzeczniczka wojewody, Agnieszka Strzępka poinformowała wieczorem, że poszkodowane przez nawałnicę rodziny z gminy Tereszpol mogą otrzymać wsparcie w wysokości do 6 tys. zł na rodzinę. Mieszkańcy otrzymali już informacje o zasadach wnioskowania o zasiłki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony.

Uszkodzonych zostało w całym województwie 16 budynków mieszkalnych, 17 gospodarczych. Wiatr łamał też gałęzie i drzewa w 64 miejscach. Krajowa droga nr 17 na odcinku Krasnystaw – Zamość była po południu zablokowana w dwóch miejscach” w Tuligłowach, gdzie drzewo spadło na samochód osobowy, i w Sitańcu, gdzie pod naporem wichury przewróciła się latarnia. W obu miejscach nikt nie został poszkodowany.

CZYTAJ: Potężne wichury nad Lubelskiem. Uszkodzone budynki, zerwane linie energetyczne [ZDJĘCIA]

Strażacy z powodu nawałnic interweniowali 2 maja prawie 160 razy, wyjeżdżając głównie do uszkodzonych domów i połamanych drzew. Najwięcej interwencji przeprowadzono w powiatach zamojskim, biłgorajskim i lubelskim.

Na terenie obsługiwanym przez PGE Dystrybucja Lublin bez energii elektrycznej jest około 3,5 odbiorców. Wichura uszkodziła 8 linii i 107 stacji energetycznych. Na terenie podlegającym oddziałowi PGE Dystrybucja Zamość prądu nie ma ponad 3,200 odbiorców. Uszkodzonych jest 13 linii i 118 stacji energetycznych.

Od początku obowiązywania ostrzeżenia o gwałtownej pogodzie stacje telemetryczne zanotowały w naszym regionie także silne opady deszczu. Najwyższe wystąpiły w: Zamościu, gdzie spadło prawie 16 litrów wody na metr kwadratowy, w  Brodziakach w powiecie biłgorajskim – ponad 13, a w Strzyżowie w powiecie hrubieszowskim ponad 12 litrów na metr kwadratowy.

Późnym wieczorem w niedzielę główna strefa opadów przemieściła się już poza obszar województwa. W nocy mogą występować miejscami jedynie słabe przelotne opady deszczu, których suma nie powinna przekroczyć 2 litrów wody na metr kwadratowy.

LeW / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version