Pedagodzy i żołnierze zachęcają nastolatków do rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19. Kuratorium Oświaty w Lublinie podpisało porozumienie w tej sprawie z 1. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Lublinie. Będą spotkania między innymi z dyrektorami szkół i rodzicami.
Uprawnionych do szczepienia 16- i 17-latków w województwie lubelskim jest około 40 tysięcy. Podpisane porozumienie to szereg działań, które mają zachęcić do szczepień tych jeszcze niezdecydowanych.
– Szczepienia to powrót do normalności – mówi Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – To nasze wspólne zadania. Chcemy przede wszystkim wrócić do normalnego funkcjonowania w życiu zawodowym i relacji koleżeńskich. To też kwestia relacji z bliskimi.
W ramach kampanii informacyjnej zaplanowano spotkania z nauczycielami, dyrektorami szkół, rodzicami, ale też z samymi uczniami.
– Będziemy rozwiewać wszelkie wątpliwości. Nie boimy się trudnych pytań – mówi płk Aleksander Michalski, komendant 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. – Pielęgniarki lub lekarze opowiedzą, czym są szczepienia, jakie są okoliczności ich wykonywania i jaka jest korzyść ze zwiększenia liczby zaszczepionych.
Czasu jest niewiele, bo do końca roku szkolnego został niewiele ponad miesiąc. – Będziemy starali się zagęścić te spotkania. Nasz szpital prowadzi Powszechny Punkt Szczepień w hali lodowiska Icemania, który jest czynny przez 7 dni w tygodniu, również w wakacje. Siejemy ziarno, które w wakacje będzie wydawało owoc. Jest też aplikacja mobilna mObywatel. Tam znajdzie się „paszport covidowy” jako certyfikat szczepienia. Dzięki temu będzie możliwość korzystania z linii lotniczych i odwiedzenia krajów, które będą korzystać z takiego „paszportu” – mówi płk Aleksander Michalski.
Pierwsze spotkania z uczniami mają odbyć się w przyszłym tygodniu.
Do szczepień zachęcają też specjaliści. – Nawet jeżeli ulegniemy zakażeniu i rozwinie się choroba, dzięki szczepieniu jej przebieg będzie znacznie, znacznie łagodniejszy i nie pojawią się dalsze konsekwencje. Powinno się zaszczepić jak najwięcej osób i młodszych, i starszych – mówi profesor Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
To właśnie od liczby osób zaszczepionych i od naszego zachowania zależy to, czy na jesieni liczba zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 wzrośnie.
Aby ułatwić szczepienia nastolatków, Powszechny Punkt Szczepień w Lublinie planuje szczepienia grupowe całych klas, a nawet szkół. – W trakcie godzin wychowawczych zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią. Można też przyjść bezpośrednio i się zapisać. Mamy bardzo dużo wolnych terminów na czerwiec – zachęca płk Aleksander Michalski.
Z takiej możliwości chce skorzystać wiele szkół. Wśród nich jest też III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie. – Do środy trwają u nas zapisy uczniów – mówi dyrektor szkoły Grzegorz Lech. – Grupa zorganizowana uda się pod opieką nauczyciela na miejsce szczepień. Priorytetem jest zdrowie i bezpieczny powrót do szkół, dlatego wspieramy tę akcję.
A co o szczepieniach sądzą sami uczniowie? – Jestem już po pierwszej dawce. Polecam każdemu się zaszczepić. Na pewno warto; nie mam żadnych wątpliwości. Myślę, że jak każdy się zaszczepi, w końcu pokona się koronawirusa – mówią lubelscy uczniowie.
– Trzeba pamiętać tylko o jednej rzeczy. Nastolatkowie potrzebują zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Zgodę taką nastolatek może przynieść na piśmie. Jeśli jej nie ma, na szczepienie musi przyjść też osobiście rodzic – dodaje płk Aleksander Michalski.
Kwestionariusz takiej zgody można znaleźć poniżej.
Nastolatkowie na szczepienie mogą zarejestrować się wysyłając SMS o treści, SzczepimySie na numer 880 333 333, dzwoniąc na infolinię 989 lub poprzez stronę pacjent.gov.pl.
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum