Szczepienia powszechne w Lublinie. Ruszył punkt na Icemanii [ZDJĘCIA]

kra 3230 2021 05 05 183957

We wtorek w Białej Podlaskiej, w środę w Zamościu, Tarnogrodzie i Lublinie – w regionie zaczynają działać Punkty Szczepień Powszechnych. W sumie w regionie ma funkcjonować ich około 30.

W Lublinie w hali sportowej Icemania pierwsi pacjenci mieli zaplanowane szczepienia na godzinę 15.30. Część z nich pojawiła się chwilę po 15.00.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ruszył Punkt Szczepień Powszechnych w Icemanii w Lublinie

– Dlaczego tutaj? Tak mi podpowiedziało Internetowe Konto Pacjenta. Jest fajnie, bo tu jest dużo miejsca. Nie ma kolejek. W przychodniach ludzie się skupiają, a tu jest bezpieczniej – mówi jedna z oczekujących na szczepienie osób.

CZYTAJ: W Tarnogrodzie ruszył Punkt Szczepień Powszechnych

– Córka zgłosiła mnie telefonicznie. Tutaj było najszybciej. We wszystkich przychodniach bardzo długo trzeba było oczekiwać. W moim wieku powinnam się już dawno zaszczepić, ale miałam problemy zdrowotne – dodaje inna.

CZYTAJ: Szczepienia „z marszu”. Akcja na placu Zamkowym przedłużona

– Dzisiaj otrzymaliśmy pierwszą dostawę szczepionek i zaczęliśmy o 15.30 szczepienia wszystkich, którzy zapisali się u nas – mówi pułkownik Bogusław Piątek, zastępca komendanta 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie, która to placówka jest operatorem Punktu Szczepień Powszechnych w Lublinie.

W Punkcie działa 10 stanowisk szczepień. Szczepienia będą odbywały się 7 dni w tygodniu – od godziny 8.00 do 20.00. Dziennie ma być szczepionych 720 osób.

Na szczepienia można zapisywać się poprzez infolinię 989 lub e-Rejestrację. A także za pomocą SMS-a o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333. Istnieje również możliwość bezpośredniego kontaktu z Punktem poprzez nr tel. 882 935 720 lub osobiście. Rejestracja czynna jest w godzinach pracy Punktu.

CZYTAJ: Lubelskie: wiemy, gdzie powstaną Punkty Szczepień Powszechnych

– Przy Punkcie dostępny jest duży bezpłatny parking, a w hali pacjenci mogą poczekać przed i po szczepieniu – mówi sekretarz miasta Lublin, Andrzej Wojewódzki. – Podlegają oni najpierw wstępnej ocenie lekarza bądź ratownika medycznego, czy rzeczywiście stan zdrowia pozwala na szczepienie. Po szczepieniu mają możliwość przebywania w tym samym obiekcie 15-30 minut, w zależności od stanu zdrowia i samopoczucia. Cały proces szczepienia: od wejścia, poprzez szczepienia i poczekalnię odbywa się na Icemanii.

Na miejscu jest też zorganizowany punkt medyczny, w którym będzie udzielana pomoc w przypadku, gdyby ktoś po szczepieniu źle się poczuł. Przy organizacji pracy punktu pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Do Punktu w tym tygodniu trafi 2200 dawek szczepionek: 1100 AstraZeneca i 1100 Moderna. Oczywiście możliwości szczepienia w tym punkcie są większe, ale pamiętajmy, że po pewnym czasie trzeba zapewnić możliwość zaszczepienia drugą dawką, a równolegle realizować szczepienie pierwszą – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. 

Jednocześnie trwa odmrażanie łóżek covidowych. Do 10 maja zostanie odmrożonych 80 łóżek. miejsca dla osób niezakażonych pojawią się w Zamościu, Chełmie oraz w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie.

– Od 10 do 17 maja, odmrożone zostaną kolejne 242 łóżka. Nastąpi to miedzy innymi w szpitalach: w Puławach, w Radzyniu Podlaskim, w Łęcznej, w Tomaszowie Lubelskim, w Krasnymstawie, w szpitalu wojskowym w Dęblinie, w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie – m.in. na oddziale dziecięcym – oraz w wojewódzkim szpitalu w Chełmie – wylicza wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Łącznie do końca maja odmrożone zostaną 563 łóżka, w tym 42 respiratorowe. Zredukowana została też część modułów w szpitalu tymczasowym w Lublinie.

– Zakładam w tej chwili, że szpital tymczasowy będzie miał możliwość funkcjonowania do końca grudnia 2021. Zmniejszyliśmy jednak obecnie liczbę czynnych modułów z 5 do 3. Mamy więc teraz 84 czynne łóżka na oddziale wewnętrznym i 10 na oddziale respiratorowym – wyjaśnia Lech Sprawka.

Wojewoda zaznaczył, że możliwe jest dalsze redukowanie miejsc w szpitalu tymczasowym lub nawet postawienie lecznicy w stan pasywny. Wszystko zależy od liczby zakażeń i hospitalizacji.

MaK / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version