Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel (na zdj.) ogłosił w sobotę w Porto, że uczestnikom nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w tym mieście udało się wypracować porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko COVID-19.
Michel przyznał, że choć państwa Unii opowiadają się za poszanowaniem własności intelektualnej, to popierają też to, aby w krótkim czasie usprawnić – przez zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko COVID-19 – wytwarzanie tych preparatów na całym świecie.
CZYTAJ: Premier Morawiecki: Zdecydowanie opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów na szczepionki
– Jesteśmy gotowi zaangażować się w tę kwestię w taki sposób, aby już wkrótce przedstawić konkretną propozycję – dodał Michel.
Wcześniej premier Mateusz Morawiecki odbyła się “bardzo gorąca debata” dotycząca szczepionek przeciw COVID-19, patentów na szczepionki oraz procesu szczepień w Europie.
– Cały czas kładziemy nacisk, aby tych szczepionek w Europie i dla mieszkańców UE było jak najwięcej. Ale też ta debata dotyczyła zniesienia, czy uwspólnotowienia patentów – relacjonował. – Nam chodzi o to, ażeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności produkcyjne. Każdy miesiąc zwłoki bądź przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii – podkreślił.
Premier zaznaczył, że wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będzie można szybciej dostarczyć szczepionki również do innych krajów świata. Wskazywał, że należy zaszczepić przynajmniej 70-80 procent populacji całego świata.
Przyznał jednocześnie, że w temacie patentów były różnice zdań: – Zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w UE w bezpieczny sposób produkowane – zapewnił.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/Luis Vieira