„To inwestycje i wsparcie dla rolnictwa”. Hrubieszowscy samorządowcy o Funduszu Odbudowy

20210505 1021101 2021 05 05 181608

O tym, jak istotne dla Polski Wschodniej było przegłosowanie ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej rozmawiali dziś (05.05) samorządowcy z powiatu hrubieszowskiego. 

– Jest to bardzo ważny fakt dla polskiej wsi – mówi pełnomocnik PiS powiatu hrubieszowskiego Maryla Symczuk: – Przewidywana kwota dla powiatu hrubieszowskiego to ponad 1 miliard 260 milionów złotych na inwestycje w rolnictwo, infrastrukturę, szpital powiatowy, a także ekologię. To wsparcie finansowe w gospodarstwa rolne, w przetwórstwo rolno-spożywcze dla powiatu jest kluczowe i znaczące.

– W tej kadencji stawiamy na inwestycje, które oczekiwane są od wielu lat – mówi zastępca burmistrza Hrubieszowa Paweł Wojciechowski: – Budujemy basen w Hrubieszowie, w przyszłym roku planujemy rozpocząć działalność w ramach Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa. To są inwestycje, które zamykają się kwotą ponad 35 milionów złotych. Krajowy Fundusz Odbudowy będzie też swego rodzaju uzupełnieniem tych potrzeb, które są bardzo duże. W ramach tego naboru złożyliśmy 8 propozycji na ponad 32 miliony złotych.

CZYTAJ: Sejm za ratyfikacją Funduszu Odbudowy

Miasto Hrubieszów chce m.in. zbudować zalew, zachęcić mieszkańców do wymiany pieców węglowych, inwestować w odnawialne źródła energii, ale i zrewitalizować hrubieszowskie podziemia.

– Już złożyliśmy stosowny projekt do samorządu województwa lubelskiego na listę projektów kluczowych dla rozwoju strategii województwa lubelskiego, która już została przyjęta – mówi wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając: – Dzięki uprzejmości zarządu województwa nasz projekt związany z budową Hrubieszowskiego Centrum Archeologicznego w Masłomęczu, czyli obiektu innowacyjnego pod kątem technologicznym, został wpisany na listę projektów kluczowych dla rozwoju strategii województwa lubelskiego.

Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy gmina Hrubieszów złożyła wniosek na kwotę 80 milionów złotych na działania związane z gospodarką niskoemisyjną. Planuje również budowę obwodnicy północnej miasta.

– Mamy jeszcze dużo do nadrobienia – mówi radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Krzysztof Gałaszkiewicz: – Te pieniądze są potrzebne. Są zastrzykiem do tego, żeby po pierwsze odbudować to, co zostało zniszczone przez te prawie dwa lata pandemii. Po drugie, żeby móc rozwijać przede wszystkim infrastrukturę. Jesteśmy w Hrubieszowie, gdzie są najlepsze ziemie w Polsce. Dla mnie najważniejsze jest rolnictwo.

Samorządowcy z powiatu hrubieszowskiego podczas spotkania zaapelowali do senatorów o poparcie ustawy. Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Wczoraj (04.05) Sejm przyjął ustawę dotyczącą ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Jej brak wstrzymałby uruchomienie pakietu środków zarówno z budżetu Unii na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska ma otrzymać łącznie 770 miliardów złotych.

AP (opr. DySzcz)

Fot. Agnieszka Piela

Exit mobile version