W Lublinie powstaje ucząca się aplikacja dla nastolatków chorych na cukrzycę

smartphone 2454611 1920 2021 05 05 192843

Na Politechnice Lubelskiej powstanie mobilna aplikacja przeznaczona dla nastolatków chorych na cukrzycę typu pierwszego.

– Osoby chore na cukrzycę typu 1 mają problemy, żeby samemu ustalić dietę, dawki insuliny, które muszą przyjmować. Plany są takie, żeby aplikacja mogła uczyć się zachowań użytkownika – mówi kierownik Katedry Informatyki w Politechnice Lubelskiej, prof. Dariusz Czerwiński: – Na podstawie jego zachowań, jego codziennego trybu życia czy nawet okazjonalnych wyjść, spożywanych dań, które niosą ze sobą zwiększoną liczbę kalorii, aplikacja będzie mogła mu podpowiedzieć, że powinien przyjąć tyle i tyle dawek insuliny. Ta aplikacja będzie się uczyć zachowań na podstawie codziennych pomiarów, które te osoby przeprowadzają. Bowiem taka osoba dokonuje codziennie kilku pomiarów związanych z poziomem glukozy we krwi. Dokonuje też pomiarów związanych z tym, jakiego rodzaju spożywa posiłki i jaka jest tzw. energetyczność tego posiłku. Na tej podstawie chcemy opracować model i ten model będzie symulował zachowanie się organizmu danego człowieka. Jeżeli przyjmie tyle i tyle dawek insuliny, to jego będzie organizm odpowiadał w taki, a nie inny sposób.

– Aplikacja jest przede wszystkim przeznaczona dla pacjentów z cukrzycą typu 1. Są to zwykle pacjenci młodociani – mówi prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej: – Ten typ cukrzycy wykrywa się u dzieci kilku- i kilkunastoletnich. Gdy takie dzieci trafiają do szpitala, przechodzą odpowiednią kurację, ale też przechodzą – że tak powiem – przygotowanie do życia z cukrzycą. Potem, w trakcie normalnego funkcjonowania po wyjściu ze szpitala, dzieci muszą zachowywać pewien reżim, głównie żywieniowy. Pomagają im w tym diabetycy, a nasza aplikacja ma wspomagać tych edukatorów, czyli dostarczać wiedzy dla dzieci na temat tego co mogą, a czego nie mogą jeść, podpowiadać im o właściwych aspektach żywieniowych.

– Po to, żeby podpowiadała właściwie, aplikacja będzie wykorzystywać specjalny model symulacyjny pacjenta z cukrzycą typu 1. Pacjent będzie pewne dane wprowadzał tak, żeby model symulacyjny wyznaczał dietę adekwatnie do stanu pacjenta i żeby młodzież się nią zainteresowała. A zatem będziemy używali tzw. metody bonifikacji, czyli tak, jak w grze komputerowej: przydzielać punkty, robić ranking itp. – podaje prof. Marek Miłosz.

Prace nad aplikacją potrwają 3 lata. Będzie dostępna bezpłatnie w serwisach internetowych.

LilKa (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version