W Polsce wykonano dotąd ponad 19 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 6 mln osób.
O tym, że przekroczono próg 19 mln wykonanych szczepień przeciwko COVID-19 poinformował w czwartek (27.05) po południu szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk. Poinformował również, że każdego dnia na szczepienia zgłasza się około 200 tys. osób, ale widać, że dynamika zapisów spada.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: Przekroczyliśmy dziś 19 milionów wykonanych szczepień
– Dlatego podejmujemy kolejne akcje profrekwencyjne – sami jako rząd, ale również z samorządami – mówił. Dodał, że samorządy odegrają „olbrzymią rolę w dotarciu, zwłaszcza do seniorów”.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 17 357 dawek. W tym czasie zgłoszono 9505 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
W czwartek (27.05) na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jego prezes Grzegorz Cessak przypomniał, że Komisja Europejska 26 maja opublikowała zmianę dotyczącą dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw COVID-19 Vaxzevria firmy Astra Zeneca AB wraz z charakterystyką produktu leczniczego, oznakowaniem opakowań i ulotką dla pacjenta.
– Zmiana wprowadza przeciwskazania do szczepienia dla osób, u których wystąpiła zakrzepica z małopłytkowością po szczepieniu produktem leczniczym Vaxzevria, jak również dodatkowe informacje dotyczące specjalnych ostrzeżeń, środków ostrożności i działań niepożądanych – wyjaśnił Cessak.
Nie ma szczególnych zaleceń co do przygotowania się do szczepienia. Eksperci radzą, aby się wyspać, normalnie zjeść posiłki, wyeliminować alkohol. Nie należy przed zastrzykiem odstawiać na własną rękę leków, które regularnie przyjmujemy.
Szczepienie poprzedza kwalifikacja. Jej podstawą jest kwestionariusz badania przesiewowego, zawierający pytania o stan zdrowia, przebyte choroby, a także o chorowanie na COVID-19 i o objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.
Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
RL / PAP / opr. WM
Fot. archiwum