O zgłaszanie się na szczepienia przeciw COVID-19 zaapelował do osób poniżej 18 lat wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że nowe warianty koronawirusa mogą powodować u młodych ciężki przebieg choroby.
Od poniedziałku 17 maja ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. Przedtem należy wypełnić kwestionariusz do pobrania ze strony gov.pl lub uzupełnić go na miejscu, w punkcie szczepień. Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego na szczepienie.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: Teraz największym wyzwaniem będzie przekonywanie Polaków do zaszczepienia się
Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła tylko jedną szczepionkę do stosowania u osób w wieku 16 i 17 lat. To preparat Comirnaty koncernu Pfizer/BioNTech.
– Apelujemy o to, żeby jednak młode osoby, poniżej 18. roku życia, zgłaszały się do szczepień – podkreślił Kraska. Przekonywał, że nowe mutacje koronawirusa są „wrażliwe na osoby młode, co widać w szpitalach, gdzie osoby młode przechodzą go w sposób ciężki”.
– Sytuacja jest bardzo prosta – jeśli nie zaszczepimy się przeciwko COVID-19, obojętnie, czy jesteśmy osobami młodymi, czy seniorami, każda z tych grup może ulec zakażeniu i przebieg tego zakażenia chwilami jest ciężki – zaznaczał wiceszef resortu zdrowia.
Odnosząc się do możliwej kolejnej fali zachorowań na jesieni, Kraska ocenił, że „ten ewentualny wzrost zakażeń na jesieni na pewno wystąpi”. – I te osoby, które będą zakażone w tym okresie, będą się rekrutowały z grupy osób, które się nie zaszczepiły – dodał.
CZYTAJ: Dworczyk: Influencerzy i youtuberzy będą zachęcać młodych do szczepień przeciwko COVID-19
Wiceminister zdrowia, pytany o obecną sytuację epidemiczną, przekazał, że „dobrą informacją jest to, że pacjentów podłączonych do respiratora codziennie jest zdecydowanie mniej”. – Także mniej pacjentów trafia do polskich szpitali, więc jest to dobra informacja, że tych osób, które wymagają specjalistycznej opieki na oddziałach intensywnej terapii, codziennie jest mniej – stwierdził Kraska.
Zaznaczył, że spadek liczby zgonów będzie widoczny później.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 2344 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 329 chorych z COVID-19. W szpitalach przebywa 10 334 chorych z COVID-19, a z nich 1377 podłączonych jest do respiratorów.
CZYTAJ: 2 344 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 329 osób. 136 chorych na Lubelszczyźnie
Prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP powiedział, że „mamy ponad 30 proc. mniej zakażeń koronawirusem niż tydzień temu”. – Tendencja spadkowa utrzymuje się zarówno jeśli chodzi o liczbę zakażeń, jak i zgonów – zaznaczył ekspert.
W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 4,6 mln osób, w sumie podano dotychczas 16 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Na zastrzyki zapisało się około 90 tys. osób niepełnoletnich.
RL / PAP / opr. WM
Fot. archiwum