Wiceminister zdrowia: Do 25 czerwca na pewno będziemy już mieli zielone certyfikaty

kod qr 2021 05 20 203934

– Do 25 czerwca będziemy już z pewnością podłączeni do unijnego systemu zielonych cyfrowych certyfikatów, które ułatwią przemieszczanie się w Unii Europejskiej – zaznaczyła wiceminister zdrowia Anna Goławska. Będzie to kod QR w aplikacji lub w formie papierowej.

Komisja Europejska w połowie marca przedstawiła projekt cyfrowego zielonego certyfikatu, który ma ułatwić bezpieczne i swobodne podróżowanie obywatelom UE podczas pandemii.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska wytłumaczyła, że będzie to łatwy do odczytania kod QR. Powinien być dostępny w specjalnej aplikacji albo w formie papierowej. Nie będzie to jednak warunek przemieszczania się w Unii, ale ułatwienie w przemieszczaniu dla jej mieszkańców, w tym dla Polaków.

– Certyfikat, mówiąc na skróty, zawierać będzie informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem, czyli czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw COVID-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego antygenowego lub PCR – powiedziała Goławska.

Wiceminister zaznaczyła, że w tym kodzie nie będzie „informacji medycznych o samym pacjencie, ale o tym, że dana osoba – jako zaszczepiona, ozdrowiała czy też mająca negatywny wynik testu – jest osobą bezpieczną”.

Równocześnie podkreśliła, że Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów.

– Każdy kraj członkowski będzie te dane gromadził w swoich odrębnych systemach. Odczytać kod będzie można za pomocą specjalnej aplikacji i czytników kodów QR, które będą miały odpowiednie służby – podała.

Wiceminister przypomniała też, że Polska zgłosiła Komisji Europejskiej w tej chwili gotowość do technicznej weryfikacji naszej gotowości i chęci przetestowania systemu. Testy mają być wyznaczone dla Polski albo od 21, albo od 25 maja. W testach będzie weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw UE.

Wiceminister zapewniła, że polski system certyfikatów powinien być gotowy do uruchomienia w ramach systemu Unii Europejskiej już z początkiem czerwca. – Staramy się, by podłączyć się do tego systemu unijnego jak najszybciej. Ostateczną datą jest 25 czerwca, ale my będziemy gotowi raczej z początkiem miesiąca – powiedziała.

– Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE osiągnęli w czwartek wstępne porozumienie w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID, który ma umożliwić swobodny przepływ osób w Europie podczas pandemii – poinformowało biuro prasowe Parlamentu Europejskiego. – Certyfikat będzie dostępny w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła chorobę. Wspólne ramy unijne umożliwią państwom członkowskim wydawanie certyfikatów, które będą następnie akceptowane w innych krajach UE” – czytamy w oświadczeniu.

Rozporządzenie UE dotyczące cyfrowego certyfikatu COVID powinno obowiązywać przez 12 miesięcy.

Komisja Europejska zobowiązała się zmobilizować co najmniej 100 mln euro w ramach Instrumentu Wsparcia Kryzysowego na zakup testów na COVID-19. Negocjatorzy uzgodnili też, że w razie potrzeby należy uruchomić dodatkowe fundusze na ten cel.

Zgodnie ze wstępnym porozumieniem, państwa członkowskie UE nie powinny nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19 po wprowadzeniu certyfikatów, „chyba że są one konieczne do ochrony zdrowia publicznego”. O ewentualnych takich środkach należy powiadomić inne państwa członkowskie i KE najpóźniej z 48-godzinnym wyprzedzeniem – uzgodnili negocjatorzy.

Państwa członkowskie powinny honorować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA). Do państw członkowskich będzie należało podjęcie decyzji, czy akceptują również świadectwa szczepień innymi szczepionkami wymienionymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

– Chociaż osiągnięte dzisiaj porozumienie nie spełnia wszystkich postulatów PE, oznacza jednak z pewnością znaczny postęp dla milionów obywateli UE. Unijny cyfrowy certyfikat COVID przywróci swobodny przepływ osób w UE, ponieważ państwa członkowskie zaczną znosić ograniczenia swobodnego przemieszczania się w całej Europie – powiedział na konferencji prasowej w czwartek przewodniczący parlamentarnej komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Juan Fernando Lopez Aguilar.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version