Wielki sukces zamojskich runnerów. 14-latek trzykrotnym mistrzem Polski

3 2021 05 20 185205

Reprezentanci zamojskiego Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych (AKS-ON) „Krok za krokiem” z 49. Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski Seniorów w Bydgoszczy wrócili z 7 medalami.

– Zdobyli cztery złote i tytuły mistrzów Polski, jeden srebrny i dwa brązowe na dystansie 100, 200, 400 i 800 metrów w dyscyplinie race running – mówi trener Paweł Czuchaj. – To odmiana biegów lekkoatletycznych, uprawiana przy pomocy rowerochodzika. Dzięki temu nasi zawodnicy z dużą niepełnosprawnością mogą brać udział w bieganiu na podobnych dystansach jak zawodnicy sprawni.  

– Na zawody w Bydgoszczy z naszego klubu pojechało tylko czterech zawodników: 12-letni Bartosz Wołos, 14-letni Wojtek Kukiełka, 17-letni Kacper Olech i doświadczony Michał Nowosadowski – wylicza Paweł Czuchaj.

– Trenuję od dwóch lat. Uprawianie sportu pozwala mi wzmacnianie organizmu, poprawianie swojej sprawności, poznawanie nowych ludzi. Gdyby nie sport, nie wiem, co robiłbym. Raczej nie byłbym tu, gdzie jestem – mówi Kacper Olech. – Te sukcesy są motywacją do dalszej pracy. Skoro są wyniki, to nie warto zatrzymywać się, tylko bardziej się rozwijać – dodaje.

– Trenuję od roku. Przed startem byłem trochę zestresowany, ale kiedy wystartowałem, wiedziałem, że wygram – opowiada Wojtek Kukiełka. – Rodzice kibicują mi, odkąd zacząłem uprawiać ten sport. Dzwonią do mnie po każdym starcie. Są zawsze ze mną.

 – Race running, boccia i pływanie to dyscypliny, które są „ofertą” naszego klubu dla osób z niepełnosprawnościami. Są one dostosowane do sprawności poszczególnych osób. W race runningu mamy trzy klasy, a nasi zawodnicy startują w klasie RR3, czyli – mówiąc najprościej – w „najsprawniejszej”. Dzięki takiemu podziałowi jest możliwość sprawiedliwej rywalizacji. Stosowane w tej dyscyplinie rowery pozwalają przemieszczać się w pozycji prawie pionowej i zapewniają odpowiednią fizjologię ruchu. To nie tylko sport, ale i rehabilitacja – wyjaśnia Ireneusz Klimek, prezes Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych (AKS-ON) „Krok za krokiem” w Zamościu.

– Ci chłopcy będą startowali w czerwcu na młodzieżowych mistrzostwach Polski. Ta impreza była tylko „otarciem” z wielką areną – stwierdza Paweł Czuchaj.

– Rolą naszego klubu i zawodników jest też zmienianie postrzegania przez społeczeństwo osób z niepełnosprawnościami. To nie jest tak, że, jeśli ktoś jest na wózku, to tylko czeka na pomoc. Może coś więcej w  życiu osiągnąć – dodaje Ireneusz Klimek.

Trzykrotnym mistrzem Polski został Wojtek Kukiełka (na dystansie 200, 400 i 800 metrów. Mistrzostwo Polski na 100 m zdobył Kacper Olech, który na 200 i 400 m zdobył brąz. Srebrny medal i wicemistrzostwo wywalczył Michał Nowosadowski (100 m). Klub reprezentował także Bartosz Wołos (7 miejsce na 100 i 6 m. na 200).

Gratulujemy zwycięstwa i trzymamy kciuki!

Race runnerzy używają trójkołowego roweru bez pedałów – poruszają się, odpychając od podłoża nogami i opierając tułów na specjalnej podporze. Zaletą tego sportu jest to, że mogą go uprawiać nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności

AP / opr. ToMa

Fot. AKS-ON / nadesłane

Exit mobile version