„Zielona energia” budzi coraz większe zainteresowanie. 111 przedsiębiorstw z dofinansowaniem instalacji fotowoltaicznych

rpo 270521 003 2021 05 27 190337

Rośnie zainteresowanie „zieloną energią”, a dachy kolejnych budynków w regionie pokrywają się panelami fotowoltaicznymi.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie umów beneficjentom RPO WL

Dziś 111 przedsiębiorstw z województwa lubelskiego otrzymało dofinansowanie do budowy takich instalacji. Zainteresowanie firm było tak duże, że Samorząd Województwa Lubelskiego 2 razy zwiększał środki na ten cel – mówi marszałek województwa Jarosław Stawiarski: – Pamiętajmy, że odnawialne źródła energii czyli instalacje fotowoltaiczne, szczególnie w przedsiębiorstwach Lubelszczyzny, są bardzo potrzebne, bo obniżają koszty produkcji, a przede wszystkim wkomponowują się w zeroemisyjność. To jest najlepsza metoda na to, abyśmy tu, na dole, walczyli o zielony ład i o to, byśmy stali się zeroemisyjni.

– Staraliśmy się o środki zewnętrzne na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznych na naszych stacjach poboru wody, które znajdują się na terenie gminy Niedrzwica Duża, a jest ich trzy – mówi Mariusz Zgórka, prezes zarządu spółki komunalnej Nałęcz z Niedrzwicy Dużej: – Otrzymaliśmy ponad 200 tysięcy złotych. Wartość projektu to ponad pół miliona złotych. Będzie wykorzystywana do pracy urządzeń – pomp, które wydobywają wodę i do wszystkich innych urządzeń, które są tam zlokalizowane. Myślę, w kwestii ogólnych kosztów przedsiębiorstwa jeżeli chodzi o energię elektryczną, to poczynimy znaczne oszczędności. Odnawialne źródła energii znajdują się również na naszych innych obiektach, na przykład na oczyszczalni ścieków. To przynosi efekty i wymierne oszczędności. Obecnie jest też realizowany projekt rozbudowy oczyszczalni ścieków, również z dodatkową instalacją fotowoltaiczną, także gmina Niedrzwica jak najbardziej stawia na ekologię.

– Branża turystyczna w okresie pandemicznym przeżywa dosyć duży kryzys – mówi Jacek Korzeniewski z Rodzinnego Klubu Wypoczynkowego Niebieskie Migdały nad Jeziorem Białym: – W związku z powyższym te pieniądze będziemy mogli zainwestować w instalacje fotowoltaiczne po to, żeby zaoszczędzić parę złotych, że będziemy ogrzewać basen, który jest w środku, i pokoje.

– W tej chwili trendy w turystyce są w kierunku ekologii czystości – mówi Aneta Korzeniewska z Rodzinnego Klubu Wypoczynkowego: – Nasi goście, szukając obiektu na wypoczynek, zwracają uwagę na to, czy jesteśmy ekologiczny, czy szukamy rozwiązań fotowoltaicznych, czy nie brudzimy, nie śmiecimy, czy sortujemy odpady. To jest jakby numer jeden. Turystyka idzie w bardzo dobrym kierunku i my też musimy podążać albo wyprzedzać.

– Te pieniądze zostaną przeznaczone na budowę systemów fotowoltaicznych – mówi Tomasz Magoń, prezes zarządu PKS w Łukowie: – Dla nas, dla firm przewozowych, to jest również ciężki czas i na pewno wpłynie to korzystnie na sytuację finansową. Panele fotowoltaiczne będą na jednym z pomieszczeń stacji obsługi. Zapewnią nie tylko prąd, ale również będzie pomieszczenie ogrzewane. Zakładamy, że inwestycja zwróci się w ciągu 3-5 lat. Przy takim zwrocie jest to bardzo dobry wynik. Liczę, że tych inwestycji będzie więcej, że się rozkręcimy.

– Za te 160 tysięcy złotych chcemy zainstalować instalacje fotowoltaiczne na dachu stacji obsługi w naszym przedsiębiorstwie komunikacji samochodowej – mówi Dariusz Szustek, starosta łukowski: – To, co jest ważne, to zapotrzebowanie na prąd w dużej części pokryje dla naszego zakładu i mamy takie obliczenia, że w ciągu kilku lat ta inwestycja się zwróci. Potem będzie to czysty zysk. Jest to taka pierwsza inwestycja na budynkach należących do powiatu. Będziemy instalować też na innych obiektach, m.in. chcemy zbudować strzelnicę krytą przy Zespole Szkół w Radoryżu Smolanym. Myślę, że jak będzie nadwyżka energii, to też ją wykorzystamy.

W sumie przeznaczono 128,5 miliona złotych dofinansowania na ponad 330 projektów.

TSpi/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version