Fundacja Krajobrazy rozpoczyna dziś cykl letnich koncertów fortepianowych. W zielonej przestrzeni Lublina będzie można posłuchać utworów m.in. Chopina, Moniuszki i Wieniawskiego. Koncerty będą odbywać się co dwa tygodnie na zielonych terenach Zabytkowego Browaru (ul. Bernardyńska 15) w Lublinie. O wydarzeniach opowie szef Fundacji Krajobrazy Wojciech Januszczyk.
W „Alfabecie lubelskim”, w którym Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska przypominają osoby, miejsca i zjawiska ważne dla Lublina tym razem premiera odcinka Ł jak Ładosiówna. Irena Ładosiówna, aktorka, reżyserka i pisarka urodziła się w 1905 roku na scenie dzisiejszego Teatru Osterwy w Lublinie podczas próby przedstawienia, w którym grała jej matka. Dlaczego jedna z najważniejszych postaci lubelskiego teatru jest dziś niemal zapomniana?
Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL oprowadzi nas po wystawie, która była czynna przez kilka miesięcy w Muzeum Uniwersyteckim KUL. Jej oglądanie z powodu pandemii było utrudnione. Wędrując po ekspozycji, spróbujemy przyjrzeć się temu, co od kilkudziesięciu lat Mądzik starannie ukrywa przed publicznością – poszczególnym elementom, z których składa się spektakl.
„Którędy do raju?” – spotkanie pod tym hasłem odbyło się w Teatrze Starym w Lublinie. Nie ma aplikacji, która w odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, wskaże naszą lokalizację i poprowadzi do celu. „Przebłysk”, książka Roberta Rienta, autora m.in. „Świadka” i „Duchów Jeremiego”, to opowieść o poszukiwaniu raju, podróży dookoła świata, podczas której autor spotkał się nie tylko z lasem amazońskim i syberyjską tajgą, ale także ze swoimi lękami, pragnieniami, iluzjami i przeszłością. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołam fragmenty tego spotkania. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czy i jaką siłę ma opowiadanie historii.
A w 285 odcinku słuchowiska „Bazarek” o kluskach z truskawkami, wschodach słońca i jeszcze o tym, jak się wielkie sprawy składa z drobinek.
Na zdjęciu miejsce koncertów fortepianowych organizowanych przez Fundację Krajobrazy na terenach zielonych Starego Browaru Perła/fot. Wojciech Januszczyk