Pandemia nie zatrzymała lekarzy z Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku szpitala klinicznego numer 1 w Lublinie. W 2020 roku w klinice wykonano ponad 50 przeszczepień, czyli tylko o kilka procent mniej niż w latach ubiegłych. Do tej pory w 2021 przeszczepiono szpik 20 osobom. W ostatnim czasie wyjątkową pacjentką była 17-latka, której przeszczepiono szpik od siostry. U nastolatki rozpoznano ciężką niedokrwistość aplastyczną. To rzadkie schorzenie, do lubelskiej kliniki tacy pacjenci trafiają raz na rok lub dwa lata.
CZYTAJ: „Jesteśmy lepsi od Lewandowskiego”. Lubelscy lekarze wykonują przeszczepy mimo pandemii
W Sejmie odbyło się posiedzenie dotyczące ataków hakerskich na Polskę. A o tym, jakie płacimy koszty cyberataków, mówi doktor inżynier Grzegorz Kozieł z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej, kierownik Zakładu Ochrony Informacji i Bezpieczeństwa Sieci, z którym rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
CZYTAJ: Ekspert: Koszty cyberataków są ogromne
Zaskakujące efekty prac konserwatorskich przedmiotów należących do księżniczki Teresy Czartoryskiej. Zdaniem specjalistów większość pamiątek, które znaleziono kilka miesięcy temu w filarze puławskiego kościoła na Włostowicach, zostało wyjętych z trumny księżniczki. To między innymi poduszka, medaliony oraz szkaplerz.
Po trzech latach ciężkiej pracy „Biegnącej po falach” został przywrócony dawny blask. W środę, 16 czerwca została zwodowana na Zalewie Zemborzyckim. To imponujący jacht, legenda Wielkich Jezior Mazurskich. Powstał 44 lata temu w Domu Kultury na lubelskim LSM-ie i jest od początku w rękach Yacht Klubu Polski Lublin.
CZYTAJ: Lubelska legenda znów będzie biec po falach [ZDJĘCIA]
Nadchodzą upały. Już w najbliższy weekend temperatura może sięgnąć nawet 30 stopni.
CZYTAJ: Afrykańskie powietrze i tropikalne noce. Nad Polskę nadciągają upały
Ścieżkę edukacyjną wraz z parkiem linowym utworzono w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu w powiecie bialskim. Inicjatywa powstała z myślą o podopiecznych placówki, dzieciach z niepełnosprawnością intelektualną. Projekt zrealizowano w ramach konkursu „Moja mała ojczyzna”, organizowanego przez Fundację BGK.
CZYTAJ: Park linowy pomoże w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami
W Wożuczynie w powiecie tomaszowskim w zespole pałacowo-zamkowym trwa renowacja i zabezpieczanie zabytkowych ruin. Jest to ciąg dalszy prac rozpoczętych w 2020 roku.
CZYTAJ: Wożuczyński zabytek odzyska dawny blask. Trwa renowacja zespołu pałacowo-zamkowego
Od dziś (16.06) można zwiedzić Włodawę z pomocą e-przewodnika. Dzięki mobilnej aplikacji poznamy najcenniejsze zabytki miasta, ale także ciekawe legendy, które nie zawsze mieszczą się w tradycyjnym przewodniku. To na razie projekt pilotażowy, ale pomysłodawcy już myślą nad rozszerzeniem aplikacji.
CZYTAJ: E-przewodnik oprowadzi po Włodawie
Aktualności Radia Lublin prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Anna Guzowska/SPSK 1 w Lublinie