17.06.2021 Aktualności Radia Lublin

20210617 091306 2021 06 17 155328

Nie tylko wymieniają się doświadczeniami, ale także dzięki transmisji z sali operacyjnej, na żywo obserwują zabiegi wykonywane przez wybitnych polskich specjalistów – ponad stu lekarzy uczestniczy w dwudniowej konferencji kardiologicznej, która rozpoczęła się w Nałęczowie. Podczas warsztatów polscy i zagraniczni medycy podpatrują nowe techniki zabiegowe.

CZYTAJ: Najnowsze trendy na konferencji kardiologicznej w Nałęczowie

Fale upałów nad Lubelszczyzną. W najbliższym czasie temperatura może oscylować w granicach 30 stopni Celsjusza. Lekarze apelują o ostrożność – w taką pogodę nie trudno o udar czy odwodnienie.

CZYTAJ: Zbliża się fala upałów. Jak chronić się przed słońcem?

W Szczebrzeszynie ogłoszono 7. edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Razem z wieloma partnerami, w tym z samorządami Szczebrzeszyna, Zamościa i powiatu zamojskiego wydarzenie zorganizuje, jak poprzednie edycje, Fundacja Kreatywna Przestrzeń. W tym roku motywem przewodnim będzie twórczość poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty – Tadeusza Różewicza.

CZYTAJ: Twórczość Różewicza motywem przewodnim Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Naukowcy z UMCS odkryli, że ludzkie oko posiada mechanizm działający na zasadzie… żaluzji słonecznych. Do jego sprawnego działania potrzebna są naturalne barwniki, takie jak luteina oraz zeaksantyna. Można je dostarczyć do organizmu tylko dzięki zbilansowanej diecie.

CZYTAJ: Ludzkie oko działa jak żaluzje? Niezwykłe odkrycie lubelskich naukowców

Stanisława Raczkiewicz to w Tomaszowie Lubelskim człowiek-instytucja. Stworzyła w tym mieście system wsparcia osób z niepełnosprawnością. Przez wiele lat była była dyrektorką Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz wiceprzewodnicząca tomaszowskiego Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

CZYTAJ: Stanisława Raczkiewicz – dzięki niej niepełnosprawni z Tomaszowa Lubelskiego mogą liczyć na wsparcie

Brakuje krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Lekarze apelują do dawców o jej oddawanie, ponieważ bez krwi często nie są w stanie ratować życia.

CZYTAJ: „Stany magazynowe są na wyczerpaniu”. RCKiK w Lublinie apeluje o oddawanie krwi

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie zaprasza na badania profilaktyczne w kierunku czerniaka. To jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Jednak we wczesnym stadium choroby jest prawie w 100 procentach wyleczalny.

CZYTAJ: Dermatologiczna biała sobota w walce z czerniakiem. Najważniejsza wczesna diagnostyka

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version