„Polityki/Awangardy” to tytuł tomu, który ukazał się właśnie w serii Wydawnictwa Uniwersytetu Jagielońskiego „Awangarda/Rewizje”. „Dystansując się wobec refleksji ograniczonej do programowych i artystycznych deklaracji awangardy, chcemy pokazać, że polityk awangardowych było wiele, a każda z nich, badana konsekwentnie na tle różnorodnych kontekstów epoki, nie była w jednoznaczny sposób antyburżuazyjna, antykapitalistyczna czy antypaństwowa; feministyczna czy antyfeministyczna, progresywna czy tradycjonalistyczna, nowoczesna czy antynowoczesna. Poprzez krytyczne, ale i rozumiejące spojrzenie chcemy odsłonić w tych projektach to, w jaki sposób stały się one medium epoki; nie jako autonomiczne dzieła i działania artystyczne, lecz jako ekspresje doświadczenia kulturowego daleko bardziej skomplikowanego niż ówczesne słowniki polityczne i słowniki dzisiejsze, będące w coraz większym stopniu narzędziami wojen kulturowych niż humanistycznego rozumienia (…)” – piszą we wstępie Agnieszka Karpowicz, Marta Rakoczy i Aleksander Wójtowicz, redaktorzy książki. Profesor Aleksander Wójtowicz będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Jan Wołek ma dziś urodziny. „Jak w życiu niestałym umieć się cieszyć małym?” – pod takim hasłem w Teatrze Starym w Lublinie odbyło się kilka lat temu spotkanie z artystą. Gość Grażyny Lutosławskiej jest obdarzony artystycznym życiorysem, którego starczyłoby dla kilku twórców. Mogliby być wśród nich malarze i pisarze. Liryczni poeci, twórcy piosenek kabaretowych, a także autorzy tekstów dla dzieci. „Nie ma wspanialszej zabawy nad pracę” – powiedział kiedyś. Jak odnaleźć się w świecie, który kusi nadmiarem? Jak go opisać? W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołam fragmenty tego spotkania.
Z Maliną Prześlugą porozmawiam nie tylko o jej najnowszej sztuce pt. „Debil”, za który otrzymała Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. Malina Prześluga przyjechała do Lublina na zaproszenie Mateusza Nowaka, kuratora cyklu „Ciąg dalszy” w DDK Czuby Południowe.
A w 286 odcinku słuchowiska „Bazarek” o malinowym chruśniaku, pechu przechodnim i widoczkach zwanych sekretami.
Na zdjęciu Aleksander Wójtowicz i Grażyna Lutosławska.
Fot. Przemysław Guzewicz