Fot. Norbert Piwowarczyk. Zdjęcie z fotograficznej dokumentacji działalności Tomasza Górnickiego
Tomasz Górnicki, jeden z najciekawszych polskich rzeźbiarzy otworzył w sobotę wystawę w Brain Damage Gallery w Lublinie. Razem z prowadzącym galerię Cezarym Hunkiewiczem będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. „Z powodzeniem tworzy monumentalne, miejskie realizacje artystyczne, jak i unikalne ekspozycje w przestrzeniach galeryjnych – czytamy w zaproszeniu – dzięki czemu jego prace prezentowane były m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Berlinie, Cannes czy w Londynie. Twórczość Tomasza Górnickiego to dwa przenikające się światy. Z jednej strony żmudna (lecz spektakularna) praca rzeźbiarska, której rezultaty zyskują nowe życie w spotkaniu z nieoczywistymi miejscami, w których są prezentowane. To świat ulotny, nadający nowe znaczenia pracom Tomka, ale i rzeczywistość, do której odbiorcy nie mają bezpośredniego dostępu lub dostęp ten jest niezwykle utrudniony. „Silent Shout” jest wystawą o symbiozie tych dwóch światów i niepowtarzalną szansą dla odbiorców, aby poznać ukryte wymiary twórczości Tomka Górnickiego. Wystawa w Brain Damage Gallery przygotowywana była od ponad roku, przez co (w sposób niezamierzony) stała się dokumentacją pandemii i całorocznym zapisem pracy Tomka Górnickiego. Na Silent Shout ujrzymy kilkanaście premierowych rzeźb, a także unikalną, fotograficzną dokumentację działalności Tomasza uchwyconą przez Norberta Piwowarczyka”.
Premiera najnowszego spektaklu Lubelskiego Teatru Tańca w reżyserii Joanny Lewickiej odbyła się w sobotę w Lublinie. W przedstawieniu zatytułowanym „W moim początku jest mój kres” wzięli udział Ryszard Kalinowski, Beata Mysiak i Anna Żak. Mottem przygotowanego z okazji jubileuszu 20-lecia Lubelskiego Teatru Tańca spektaklu są słowa T.S. Eliota: „Czas przeszły i obecny czas. Oba są chyba obecne w czasie przyszłym, a przyszły czas jest zawarty w czasie przeszłym”. O przemijaniu, kresie, który może być początkach, relacji między ruchem a słowem i o tym, jak to jest być jednym organizmem składającym się z czterech żywiołów, opowiedzą twórcy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
O programie lipcowego Puławskiego Festiwalu Organowego opowie jego pomysłodawca i dyrektor Jerzy Kukla – organista, organmistrz i organizator życia kulturalnego.
Mateusz Nowak z Dzielnicowego Domu Kultury Węglin zaprosi na spotkanie literackie w ramach cyklu Wieczne Czytanie, którego jest kuratorem. Odbywać się ono będzie w Roku Cypriana Kamila Norwida w 200. i Tadeusza Różewicza w 100. rocznice urodzin. Fragmenty tekstów oraz wybrane wiersze poetów przeczytają Stanisława Celińska i Mateusz Nowak. Wieczór rozpocznie się o godzinie 18.00. Transmisja czytania, online, w czasie rzeczywistym do oglądania na Facebooku.
A w 287 odcinku słuchowiska „Bazarek” nie tylko o tym, dlaczego Stanisław boi się sąsiadki.