Przedstawiciele państw Trójmorza rozmawiają o wzajemnej współpracy ekonomicznej i gospodarczej. W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza. Forum to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 roku. Celem jest wzmocnienie współpracy dwunastu krajów Unii Europejskiej w regionie Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego.
CZYTAJ: Samorządy Trójmorza zacieśniają współpracę. W Lublinie trwa wielki kongres [FILM i ZDJĘCIA]
Brakuje krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz w jego lokalnych oddziałach. Lekarze apelują do dawców o jej oddawanie, ponieważ bez krwi często nie są w stanie ratować życia. 29 czerwca terenową akcję poboru krwi zorganizowano w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
CZYTAJ: Zapasy krwi na wyczerpaniu. Brakuje prawie wszystkich grup
Kilkanaście osób zgłosiło się w Białej Podlaskiej na kurs przygotowujący do objęcia dzieci pieczą zastępczą. To efekt kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze, prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
CZYTAJ: Jak zostać rodziną zastępczą? Dzieci czekają na kochających rodziców
W Wojciechowie 29 czerwca rozpoczęły się XXVII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Młodzi adepci poznają m.in. techniki i narzędzia kowalskie, a także dowiedzą się, jak rozpalić ognisko kowalskie.
CZYTAJ: Ozdobić można nawet młotek. W kowalstwie liczy się przede wszystkim myślenie
W minionym tygodniu zachodnią Lubelszczyznę nawiedziły silne burze z gradem. Zniszczone zostały sady, plantacje owocowe i uprawy roślinne. W powiecie opolskim straty są ogromne. Ale w rejonach, gdzie pogoda dopisała, plony zapowiadają się dobrze.
Dzień Ratownika Wodnego to święto wszystkich ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stowarzyszenie powstało w 1962 roku, a osobowość prawną WOPR uzyskał w 1967 roku. Od 2006 roku ratownictwo wodne jest włączone do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
CZYTAJ: „To ciężka, odpowiedzialna praca”. Ratownicy wodni nie mają wakacji
Ministerstwo Zdrowia prezentuje projekt, który od 1 lipca wprowadza program leczenia cukrzycowego obrzęku plamki. To ogromna szansa dla tysięcy diabetyków, dla których utrata wzroku jest realnym i potencjalnym zagrożeniem. Do tej pory w polskiej medycynie brakowało takich uregulowań. Wieloletnie starania przyniosły wreszcie efekt – nie kryją zadowolenia twórcy i pomysłodawcy programu: profesor Marek Rękas – konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki i profesor Robert Rejdak – przewodniczący Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.
W Andrzejowie w powiecie włodawskim odkryto fragment macewy przerobionej na koło szlifierskie. Znajdowała się w jednym z gospodarstw na skrzyżowaniu linii łączących 5 okolicznych cmentarzy żydowskich. Specjaliści ustalają, skąd macewa mogła pochodzić.
CZYTAJ: Koło szlifierskie okazało się macewą. Niezwykłe odkrycie w powiecie włodawskim
Aktualności Radia Lublin prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Iwona Burdzanowska