Dokładnie 55 lat temu, 4 czerwca 1966 roku, w obecnych Zakładach Azotowych „Puławy” uruchomiono po raz pierwszy produkcję amoniaku i mocznika. Za tydzień ten chemiczny polski gigant zaplanował kulminację obchodów rocznicowych, na czele z 60-leciem kluczowego dla firmy wydarzenia, o którym przypomniał wiceprezes zarządu spółki, Jacek Janiszek, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin:
– 11 marca 1961 roku komitet ekonomiczny przy Radzie Ministrów podjął uchwałę o budowie fabryki w Puławach, która będzie produkowała nawozy azotowe. Nazwano ten projekt Azoty 1 albo Puławy 1 i dotyczył on w owym czasie tylko i wyłącznie produkcji mocznika. W ciągu trzech kolejnych lat podjęto decyzję o budowie Azotów 2, Puław 2 – fabryki, która miała produkować saletrę amonową. Jak wiemy obydwa produkty do dziś są flagowymi produktami spółki.
Przyszły tydzień przyniesie także oficjalne rozpoczęcie produkcji na linii saletry granulowanej mechanicznie. W trwającej fazie rozruchu nowej instalacji wyprodukowano już kilka tysięcy ton tego nawozu, do końca czerwca do rolników trafi pierwszych kilkanaście tysięcy ton.
Puławskie Azoty są największym w Polsce i drugim w Europie wytwórcą nawozów azotowych, potentatem w produkcji kaprolaktamu, jedynym w kraju a trzecim na świecie producentem melaminy. Firma pracuje obecnie nad spełnieniem założeń Europejskiego Zielonego ładu, jest też sygnatariuszem Polskiego Porozumienia Wodorowego.
JB / opr. GRa
Fot. archiwum