– W czwartek w sklepie Google została udostępniona aplikacja umożliwiająca odczytywanie QR-kodu, potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu COVID-19 – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak zaznaczył Niedzielski, sprawdzenie, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora.
– Dzisiaj udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wczoraj udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu – poinformował.
CZYTAJ: Certyfikat COVID ułatwi podróżowanie. Jak go otrzymać?
Dodał, że to organizator będzie następnie rozliczany z przestrzegania limitu osób, które mogą wziąć udział w danym wydarzeniu. – Oczywiście po stronie osoby, która wchodzi, która wie, że jest zaszczepiona, leży posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny – czyli wydruk kartki z QR-kodem – albo po prostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania – wyjaśnił Niedzielski.
Jak zaznaczył, Polska jest do tego zadania „przygotowana technicznie”. – Przyjemnie mi powiedzieć, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów europejskich, który ma przygotowaną całą tę infrastrukturę elektroniczną – podkreślił minister zdrowia.
Aplikacja mobilne potrzebne do odczytywania kodu QR można pobrać tutaj:
Unijny Certyfikat Covid – pobierz aplikację na Androida
Unijny Certyfikat Covid – pobierz aplikację na iOS
Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Polska jest w gronie państw członkowskich, które przeszły testy techniczne i korzystają już z systemu na zasadzie dobrowolności.
Unijny Certyfikat COVID można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta IKP. Trzeba zalogować się i w zakładce „Certyfikaty”, wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć „Pobierz kod QR”. Później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.
– Certyfikat jest dostępny w formie wydruku i w aplikacji. Wydawany jest bezpłatnie. Najważniejsza korzyścią z posiadania go jest to, że można w sposób łatwy podróżować i nie „wpadać” w kwarantannę, bo większość krajów w Europie ma tak skonstruowane przepisy przekraczania granic, że jeśli nie mamy certyfikatu, to automatycznie trzeba iść na kwarantannę. Tak jest zresztą i w Polsce – powiedział Niedzielski.
Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.
Certyfikat może też otrzymać osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin.
Certyfikat można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com