Apteki mogą już szczepić przeciw COVID-19

1316 1024 max 2021 06 09 194534

Od dziś (09.06) po spełnieniu określonych warunków istnieje możliwość wykonywania szczepień przeciw COVID-19 w aptekach. Wczoraj (08.06) w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie określonych warunków, jakie powinny spełniać apteki. Zapisano w nim, że wchodzi ono w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno powiedział, że tak naprawdę jesteśmy w sytuacji, że mamy możliwość szczepień w aptece, ale przez kilka najbliższych tygodni apteki będą przygotowywały się do wdrożenia nowych przepisów. – Liczymy na to, że jeszcze przed wakacjami pierwszy pacjent zostanie zaszczepiony w aptece – zaznaczył.

Tomasz Leleno dodał, że apteka musi spełnić określone wymogi, żeby prowadzić szczepienia. – Przede wszystkim w aptece musi być wydzielona przestrzeń, która zapewni pacjentowi prywatność, intymność. Poza tym musi być pojemnik na odpady medyczne, środki do dezynfekcji, zestawy z adrenaliną i zestawy do wykonywania opatrunków – wyjaśnił.

Zgodnie z rozporządzeniem, szczepienia w aptekach mogą zostać przeprowadzane, po spełnieniu określonych warunków, w dwóch pomieszczeniach apteki: pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym i w izbie ekspedycyjnej.

 Naczelna Izba Aptekarska podnosi, że warunkami koniecznymi do spełnienia w przypadku świadczenia usługi przez aptekę są: zachowanie rozdziału czasowego poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie, pisemna procedura określająca zasady dostępu i korzystania z pomieszczenia gwarantująca pacjentom bezpieczeństwa oraz poszanowanie intymności i godności. W przypadku, gdy wydzielenie to nie jest możliwe, konieczne jest wyznaczenia czasu pracy apteki przeznaczonego wyłącznie do przeprowadzania szczepień ochronnych, bez uszczerbku czasowego na wykonywanie innych zadań zgodnie z jej zasadniczym przeznaczeniem.

Rozporządzenie ściśle określa podstawowe wyposażenie jakie musi posiadać apteka, która będzie przeprowadzać szczepienia.

W jego skład wchodzi – stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu wykonywanych szczepień, zestaw do wykonywania iniekcji, zestaw do wykonania opatrunków, pakiety odkażające i dezynfekcyjne, dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym, środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice) oraz pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki. Niezbędne wyposażenie to także pojemniki na zużyte strzykawki i igły oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne, adrenalina do wstrzykiwania o stężeniu zgodnym z przyjętymi standardami, niezbędna w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta, termometr bezdotykowy oraz sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką (poza sprzętem służącym do sprzedaży aptecznej).

Apteka zobowiązana jest do utylizacji odpadów medycznych poszczepiennych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

9 tysięcy farmaceutów ukończyło kurs wykonywania szczepień, a 6 300 farmaceutów może kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19. Według Naczelnej Izby Aptekarskiej około 70 procent aptek w Polsce będzie mogło wykonywać szczepienia.

RL / PAP / IAR / opr. WT

Fot. archiwum

Exit mobile version