Certyfikat COVID już od 1 czerwca jest dostępny dla obywateli Polski. Można go wygenerować poprzez stronę internetową pacjent.gov.pl, otrzymać w swojej przechodni podstawowej opieki zdrowotnej lub w punkcie szczepień.
– Ten dokument ma ułatwić podróżowanie po krajach Europy – wyjaśnia pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 Agnieszka Wolińska. – Certyfikat COVID jest poświadczeniem, że przyjęliśmy dwie dawki szczepionki, przechorowaliśmy COVID-19 lub mamy negatywny wynik testu. W tym momencie funkcjonuje krajowe zaświadczenie, natomiast od 1 lipca certyfikat będzie nam pomocny przy poruszaniu się między krajami Unii Europejskiej. Od 1 czerwca można wygenerować go przez Internetowe Konto Pacjenta, w placówce, w której się szczepiliśmy, lub ewentualnie u lekarza rodzinnego. Od 25 czerwca będzie on już dostępny w aplikacji mojeIKP lub na MObywatel. Bez problemu będziemy mogli go okazywać na telefonie.
– Myślę, że to dobry pomysł, dzięki niemu można podróżować bez robienia testu – mówi jedna z mieszkanek Lublina.
– To na pewno będzie oszczędność, bo nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na testy – zauważa kolejny mieszkaniec.
– W wypadku negatywnego wyniku testu certyfikat jest ważny 48 godzin, natomiast jeżeli przechorowaliśmy COVID-19, jest on ważny od 11 do 180 dnia po przebyciu choroby. Po zaszczepieniu jest on ważny przez rok – informuje Agnieszka Wolińska.
– Rzeczywiście sytuacja się zmienia – przyznaje Marian Kryk z Agencji Mega Podróże w Lublinie. – Gdy bierzemy pod uwagę 30 destynacji turystycznych, które są obecnie dostępne na rynku, to 16 z nich już akceptuje zaświadczenie o tym, że turysta przeszedł pełen cykl szczepień. Na podstawie zaświadczenia, które można uzyskać na stronie pacjent.gov.pl, można odbyć podróż do krajów honorujących tego typu certyfikaty. Pozostaje jeszcze kilka krajów, które wymagają testu.
– W tym momencie nie każdy kraj uznaje zaświadczenie krajowe, które jest wydawane w Polsce – tłumaczy Agnieszka Wolińska. – Od 1 lipca będzie już dostępny zunifikowany certyfikat w wersji językowej kraju ojczystego i w wersji angielskiej.
– My, podróżnicy, czujemy ogromną potrzebę podróżowania; to życiowa potrzeba – mówi coach i podróżnik Michał Litwin. – Wymagana jest ogromna ostrożność, której wcześniej nie musieliśmy zachowywać. Gdy wybieramy się do jakiegoś kraju, najlepiej skontaktujmy się z hotelami czy miejscami, gdzie będziemy nocować. Porozmawiajmy też z ambasadą o tym, jak jest w danym kraju, co proponują i co odradzają. Wiadomo, że oni zachowują 120 procent ostrożności. Należy to uwzględnić w swoich planach. Powinniśmy być bardzo ostrożni. Potrzebne nam przede wszystkim informacje od władz danego kraju o tym, jak rzeczywiście wygląda sytuacja i jaki jest porządek formalny. Trzeba też mieć odłożone pieniądze na wypadek, gdyby coś się pogorszyło. Przygotujmy się na wyjątkowy rodzaj podróży.
Unijny certyfikat COVID od 25 czerwca będzie także dostępny w aplikacji MObywatel oraz mojeIKP.
Jak poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski – w czwartek, 10 czerwca w sklepie Google została udostępniona aplikacja umożliwiająca odczytywanie QR-kodu potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu COVID-19. – Dzisiaj (10.06) udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wczoraj udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu – poinformował minister.
Aplikacja mobilne potrzebne do odczytywania kodu QR można pobrać tutaj:
Unijny Certyfikat Covid – pobierz aplikację na Androida
Unijny Certyfikat Covid – pobierz aplikację na iOS
InYa / opr. WM
Fot. pacjent.gov.pl