Najstarszy cmentarz wojenny w Chełmie jest zaniedbany – informują nasi słuchacze.
Obowiązek dbania o nekropolie z czasów wojennych spoczywa na władzach samorządowych.
Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma wyjaśnia, że już podjęto odpowiednie kroki, by nekropolię uporządkować. – Utrzymanie porządku na grobach i cmentarzach wojennych na terenie województwa to zadanie, które zleca samorządom Urząd Wojewódzki. Urząd Wojewódzki przyznaje również środki na realizację tego zadania – informuje Damian Zieliński.
– Cmentarz przy ul. I Pułku Szwoleżerów jest cmentarzem, gdzie pochowani są żołnierze z okresu I wojny światowej, żołnierze niemieccy i rosyjscy – mówi Adam Puławski z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej przy Bramie Grodzkiej w Lublinie. – Jest także miejscem pochówku żołnierzy z września 1939 roku i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w walce z partyzantką ukraińską. Są tam też groby działaczy komunistycznych i żołnierzy radzieckich.
– Cmentarz wojenny to miejsce szczególne – zaznacza Stanisław Mościcki, radny Rady Miasta Chełm. – Są tam pochowani ludzie, którzy zapłacili najwyższą cenę za naszą wolność – cenę życia. Należy im się więc nasz szacunek i pamięć o ich bohaterstwie. A co widzimy na cmentarzu wojennym w Chełmie? Wystarczy popatrzeć na zdjęcia. Wstyd.
– Jest zarośnięty i zaniedbany. Nie powinno tak być. Czytałam, że mają zrobić porządek, a jak będzie, nie wiem. To chyba leży w gestii miasta, by go posprzątać. Cmentarz od zawsze był zaniedbany – mówią mieszkanki. – Przeważnie chodzi tam młodzież ze szkół z nauczycielami. W ubiegłym roku chyba nie sprzątali ze względu na pandemię.
– Niestety ten cmentarz jest zaniedbany i zarośnięty. To przykry widok i powinniśmy to zmienić. Cmentarze powinny być sprzątane, trawa na ich terenie powinna być koszona – podkreśla Adam Puławski.
– Decyzja o przyznaniu środków chełmskiemu samorządowi na utrzymanie cmentarzy wojennych na terenie Chełma zapadła pod koniec maja – informuje Damian Zieliński. – Najszybciej, jak było to możliwe, miasto ogłosiło postępowanie. To zadanie nie może być przeprowadzane w ramach realizowanego już przez miasto utrzymania zieleni. W tym przypadku, ze względu na przyznanie zewnętrznych środków finansowych, konieczne jest przeprowadzenie osobnego postępowania. Postępowanie w tej sprawie zostało już zakończone. Wyłoniono wykonawcę, którym zostało Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych w Chełmie. Pracownicy PUM już dziś rozpoczęli porządkowanie cmentarzy wojennych na terenie miasta.
– Cmentarz wojskowy przy ul. I Pułku Szwoleżerów w Chełmie jest miejscem, gdzie społeczność miasta składa wieńce i kwiaty podczas różnych rocznic, chcąc uczcić bohaterów walk z czasu II wojny światowej. To miejsce powinno być schludne, zadbane. Powinno być wizytówką miasta i pokazywać, że Chełm czci bohaterów wojennych – zaznacza Adam Puławski.
W 2020 roku miasto przeznaczyło na prace na cmentarzach łącznie 40 tys. zł. W bieżącym roku będzie to podobna kwota. Do środków pochodzących z województwa miasto Chełm do utrzymania cmentarzy wojennych dołoży z budżetu ok 25 tys. zł .
ŁoM / opr. WM
Fot. Ryszard Majewski