W Lublinie rozpoczął się Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza. Inicjatywa Trójmorza skupiająca od 2016 roku 12 państw krajów Unii Europejskiej nie jest porozumieniem formalnym, chociaż obecny Kongres ma wypracować model ściślejszej współpracy ekonomicznej.
– Nie stanie się jednak alternatywą dla Unii Europejskiej – mówił w Radiu Lublin doktor Łukasz Lewkowicz z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS, analityk Instytutu Europy Środkowej. – Nie określałbym tego, że to będzie „Unia Europejska bis”. Pamiętajmy też o pewnych uwarunkowaniach zewnętrznych i wewnętrznych Europy Środkowej. To są jednak państwa, które były w obozie komunistycznym. Później dokonywała się tam transformacja ekonomiczna. To są kraje, które jednak wciąż cierpią na pewne braki infrastrukturalne, szczególnie właśnie na tej linii północ-południe. Bez tych środków unijnych, bez wsparcia Unii Europejskiej prawdopodobnie nie uda się tych pewnych braków zniwelować. Natomiast między samymi krajami Trójmorza ta współpraca dopiero się rozwija. Ona jest dużo mniejsza – dodaje.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Dotychczas kraje skupione wokół Inicjatywy Trójmorza zgłosiły do wspólnej realizacji 77 projektów. Pierwsze z nich są dopiero w fazie realizacji. Do najważniejszych należy łącząca przyszłościowo kraje Bałtyckie z południem Europy Via Carpatia.
JB / opr. WT
Fot. archiwum