Drugi stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje we wszystkich lasach na terenie województwa lubelskiego. Sytuacja w regionie jak na razie jest opanowana, ale przed nami fala upałów, więc zagrożenie pożarowe może wzrosnąć.
We Włodawie, w Białej Podlaskiej, Puławach, Janowie Lubelskim, Józefowie, Rudniku i Chełmie wilgotność ściółki waha się pomiędzy 49 – 58 %.
Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego utrzymuje się w zachodniej i północno-wschodniej Polsce, a także w części województw łódzkiego i śląskiego. Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje średni poziom zagrożenia pożarowego. Jedynie na północy województw małopolskiego i świętokrzyskiego poziom ten określa się jako mały.
W Polsce zagrożenie pożarowe występuje od początku wiosny, gdy znika pokrywa śnieżna, do jesieni. Stopień zagrożenia pożarowego uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych. Decydujące znaczenie ma temperatura i wilgotność powietrza, opady, natężenie promieniowania słonecznego i prędkość wiatru. Jednak, jak wynika ze statystyk leśników, 9 na 10 pożarów w lesie powoduje człowiek.
ZAlew/ opr. AKos
Fot. pixabay.com